Valerij Zálužnyj poskytl rozhovor britskému týdeníku The Economist a konstatoval, že ukrajinská armáda dokázala zastavit mnohem silnějšího nepřítele, ale ve snaze vytlačit ruské agresory ze svého území narazila na své limity. Za pět měsíců protiofenzivy dokázali Ukrajinci osvobodit jen 17 km svého území.
Podle Zálužného teď nastala situace podobná té z první světové války, kdy se bojující strany dostaly do patové situace. Tu by podle velícího generála pomohl prolomit např. velký technologický skok, ale Zálužnyj nepředpokládá, že ho Ukrajina v nejbližších dnech dosáhne.
Zálužnyj přiznal, že sám udělal chybu v jednom předpokladu. Počítal totiž s tím, že když ruské síly na ukrajinském území vykrvácí, v Kremlu uznají, že válka je prohraná. Jenže to se nestalo.
„To byla moje chyba. Rusko má nejméně 150 000 mrtvých. V jakékoli jiné zemi by takové ztráty zastavily válku. Ale ne v Rusku.“ Tam je podle Zálužného život levný.
Podle propočtů provedených před ofenzivou a podle příruček NATO, MĚLA Ukrajina postupovat při protiútoku až o 30 km za den. Ale to se nestalo. Ukrajinci narazili na tuhý odpor. Zálužnyj si podle vlastních slov nejdřív říkal, že za to mohou nezkušení velitelé, a tak je vyměnil. Jenže to nepomohlo. Zkusil tedy zkušené vojáky z jiných úseků fronty převelet do úseku protiofenzivy. Ale ani to nepomohlo. A tak si nechal přinést starou sovětskou učebnici o tom, jak prolamovat tuhou obranu z roku 1941, která analyzovala útoky a protiútoky z první světové války. A když Zálužnyj dospěl ve čtení knihy zhruba do poloviny, pochopil, že se na dnešní Ukrajině opakuje situace z první světové války.
Zálužnyj popsal bojiště, na kterém moderní senzory dokážou identifikovat jakoukoli koncentraci sil a moderní přesné zbraně ji mohou zničit.
„Jednoduchým faktem je, že vidíme vše, co dělá nepřítel, a oni vidí vše, co děláme my. Abychom prolomili tuto patovou situaci, potřebujeme něco nového, jako je střelný prach, který vynalezli Číňané a který stále používáme k vzájemnému zabíjení,“ řekl.
Prozatím je to ale tak, že se americký prezident Joe Biden rozhodl Ukrajincům dodat jen tolik zbraní a další pomoci, aby vláda v Kyjevě dokázala Rusy zastavit. Ale už ne nad nimi vyhrát. „Nejsou povinni nám nic dávat a my jsme vděční za to, co máme, pouze uvádím fakta,“ poznamenal generál smířený se situací. Zdůraznil však také, že Ukrajinci dříve či později, raději však dříve, musejí přijít s nějakým novým technologickým nástrojem a s tím spojenou novou taktikou, která by vedla k průlomu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
válka na Ukrajině
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Miloš Polák
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.