Urážíte Evropu, seškrtáme vám dotace, zahřměl Martin Schulz na ty, co odmítají imigranty. Čeští politici mu obratem také vzkazují své. Padlo i přirovnání k Vasilu Biľakovi

01.02.2017 20:19 | Zprávy

„Německá kancléřka hlasitě volala, že Německo to zvládne, když bez konzultace s ostatními otevřela dveře. Teď problémy narůstají a Německo volá po solidaritě. A co horšího, ze strany EU neslyším ani náznak koncepce nějakého řešení,“ uvedl v anketě ParlamentníchListů.cz k výrokům Donalda Tuska a Martina Schulze Petr Gazdík, předseda STAN. Podobně se vyjadřovali i ostatní. Rozporuplnější názory měli na Donalda Trumpa, ten nejostřejší bývalý europoslanec Libor Rouček (ČSSD). „Je nebezpečím pro celý svět kvůli svým autoritářským sklonům či nevypočitatelné povaze. To vše může mít devastující dopad například na mezinárodní obchod,“ obával se.

Urážíte Evropu, seškrtáme vám dotace, zahřměl Martin Schulz na ty, co odmítají imigranty. Čeští politici mu obratem také vzkazují své. Padlo i přirovnání k Vasilu Biľakovi
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Martin Schulz

Brusel musí čelit expanzi Ruska, Číny, radikálního islamismu a teď i Trumpa

Předseda Evropské rady Donald Tusk v dopise premiérům a prezidentům před víkendovým summitem na Maltě varoval, že EU čelí „největším výzvám ve své historii“. Důvodem je podle něj fakt, že Brusel dnes musí čelit současně expanzi Ruska, Číny, radikálního islamismu a teď tuto sestavu nebezpečí doplnil i prezident Trump. 

Bývalý šéf evropského parlamentu a kandidát německých sociálních demokratů na kancléře Martin Schulz konstatoval, jak Německo klidně i osamoceně pomáhá ostatním zemím, protože věří v solidaritu, a neváhá investovat své peníze, když se někdo cítí ohrožený. „Ale pokud si někteří členové EU vykládají solidaritu takto: financování zemědělských fondů nebo strukturálních fondů ano, ale solidaritu pro uprchlíky ne, pak budoucí spolková vláda bude muset zohlednit tuto jejich solidaritu v uprchlické politice v příštím rozpočtovém období EU,“ vyjádřil se.

Nebezpečím pro Evropu jsou Donald Tusk a Martin Schulz.

Tyto výroky nechaly ParlamentníListy.cz okomentovat v anketě politikům různých stran. Ptaly se, zda je Trump skutečně nebezpečím pro Evropu a co znamenají názory Martina Schulze pro Českou republiku. Poslanec Jan Zahradník (ODS), mimo jiné i člen poslaneckého výboru pro Evropské záležitosti, sdělil: „Pro Evropu jsou skutečným nebezpečím lidé jako Donald Tusk a Martin Schulz.“ Stejně stručný byl i europoslanec a předseda Svobodných Petr Mach. „Evropa hledá vnějšího nepřítele, aby tak zakryla vlastní vážné problémy,“ domníval se.

„Martin Schulz opakovaně říká nesmysly a snaží se nahánět tamní politické body. Vydírat členské státy přes migraci ukazuje ubohost jeho argumentů,“ konstatoval europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL). „U Donalda Trumpa si počkám na to, co skutečně udělá. Vydat dekret umí každý. Ale je umění, aby platil ještě druhý den,“ doplnil.

Kancléřka volala, že to Německo zvládne, když bez konzultace s ostatními otevírala dveře. Teď Německo volá po solidaritě

K Donaldu Trumpovi uvedl předseda Starostů a nezávislých a místopředseda Poslanecké sněmovny Petr Gazdík: „Nebezpečí vidím v tom, že s ním přijde větší izolacionismus Spojených států – a Evropa nemá vlastní ozbrojené síly, které by ji jako celek bránily. Potud to nebezpečí je.“ K Martinu Schulzovi a nedostatečné solidaritě sdělil: „Německá kancléřka hlasitě volala, že Německo to zvládne, když bez konzultace s ostatními otevřela dveře. Teď problémy narůstají a Německo volá po solidaritě. A co horšího, ze strany EU neslyším ani náznak koncepce nějakého řešení. Připomínám, že pan Schulz byl předsedou Evropského parlamentu. Takže by měl spíše mířit na svou stranu hřiště.“

„Budí to ve mně reminiscence z doby těsně před rozpadem východního bloku. Tehdy jsme byli členy RVHP, v Sovětském svazu zahájil Gorbačov perestrojku a naše staré a zkostnatělé vedení jsa neschopno se zreformovat a přidat na plynu, nevědělo, co si počít. Nyní je jakoby v roli Gorbačova Trump a roli Biľaka Tusk, Schulz a další. Řešení je jediné. Rychlá a důkladná reforma Evropské unie, nástup nových nezkompromitovaných lídrů a přirozeně odchod těch starých a neschopných,“ vyjádřil se Jan Veleba, předseda Strany práv občanů. „Co se týká vynucování solidarity, hašení průšvihu s migranty, zde platí odvěká zásada, že o hosty se musí postarat ten, kdo si je pozval. V tomto případě kancléřka Merkelová. Ostatně až donedávna do omrzení mlela – my to zvládneme,“ upozornil.

„Evropsko-unijní politici roky blábolí nesmysly. Nejdříve pozvou běžence z celého světa, pak nevědí co s nimi a rádi by je někomu vnutili,“ konstatoval senátor Jaroslav Zeman (ODS). „A Trumpa si pletou s teroristou. Je pro ně zřejmě větším nebezpečím než Islámsky stát,“ podotkl.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Oldřich Szaban

Kampaň "snížili jsme deficit o 180 miliard"

Pane preiére, kde si mohu toto sdělení ověřit? Podle všeho je zavádějící a lživé (viz.: https://www.novinky.cz/clanek/ekonomika-fiala-se-chlubi-srazenim-deficitu-rozpoctu-k-nemuz-ale-zatim-nedoslo-40495940), pokud je to pravda a jste si toho vědom, pak cíleně dezinformujete. Ptám se tedy ještě jedno...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Není to pravda. Lži.“ Proč teď? Analytik zachytil nový útok na Jarka Nohavicu

8:53 „Není to pravda. Lži.“ Proč teď? Analytik zachytil nový útok na Jarka Nohavicu

TÝDEN V MÉDIÍCH Evropská unie si zahrává s ohněm, když hodlá regulovat aktivity amerických platforem…