Úředník potrestaný kvůli opencard podal ústavní stížnost

31.08.2016 10:01 | Zprávy

Bývalý pražský úředník Jiří Chytil, potrestaný v souvislosti s projektem opencard, podal ústavní stížnost. Směřuje proti verdiktu, který pro něj znamenal dvouletý trest vězení s podmíněným odkladem na 1,5 roku. ČTK to zjistila z justičních databází.

Úředník potrestaný kvůli opencard podal ústavní stížnost
Foto: Hans Štembera
Popisek: Validátor karty Opencard

Chytil čelil obžalobě spolu s bývalým ředitelem odboru informatiky Ivanem Seyčkem, jenž za zvýhodnění firmy Haguess dostal 3,5 roku vězení nepodmíněně. Jejich dovolání v květnu odmítl Nejvyšší soud. Ústavní stížnost zatím podal jen jeden z nich, podle informací ČTK právě Chytil.

Praze prý způsobili milionové škody

Podle obžaloby způsobili úředníci uzavřením smlouvy s Haguess Praze milionové škody. Seyček, Chytil a tři další, obžaloby zproštění úředníci odpovídali za zakázku na vybudování pražského centra kartových služeb v letech 2006 a 2007.

Zadavatel tendru Seyček podle rozsudku zásadně omezil přístup ostatním zájemcům a nechal řízení probíhat v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Tendr vyhrála společnost Haguess, jejíž nabídka nesplňovala zadávací podmínky a byla pro Prahu ekonomicky nevýhodná.

Potrestaný úředník dostal cenu od protikorupčního fondu

Chytilovi v minulosti udělil Nadační fond proti korupci cenu za odvahu, protože údajně pomohl při rozkrývání podezřelé zakázky. Policie ale nakonec přesto Chytila obvinila a trestu se nevyhnul.

Kritizovaný projekt pražské karty opencard, sloužící třeba jako tramvajenka či průkazka do knihovny, vyšel zhruba na 1,35 miliardy korun. Je spojen s řadou problematických smluv.

U Nejvyššího soudu čeká na rozhodnutí také dovolání bývalých manažerů pražského dopravního podniku Tomáše Petany a Jana Suntycha. Dostali tresty 2,5 a dva roky vězení s podmíněným odkladem za porušení povinností v souvislosti s opencard.

Obžalobě kvůli projektu čelí také deset bývalých radních Prahy včetně někdejších primátorů Bohuslava Svobody (ODS) a Tomáše Hudečka (dříve TOP 09). Podle státního zastupitelství zvýhodnili firmu Haguess při zadání zakázky na podporu programového vybavení k projektu opencard. Bývalí radní vinu popírají, kvůli licenčním smlouvám prý nemohli postupovat jinak.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Kdo řídí Prahu?

Podle všeho byste měl vy, ale přijde vy, že je to spíš Hřib. Myslíte, že tu kumulaci funkcí zvládáte? Proč jste chtěl být primátor, když o vás není vůbec slyšet, za to o Hřibovi až moc? A stojíte za ním, co se týká toho, jak si jako náměstek pro dopravu vede? Vždyť je to jen chaos nebo nějaký skandá...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

19:45 Fiala „poučoval“ o fotbalu. Zhrození: Má komentovat německého ministra, ne toto

Premiér Petr Fiala se opakovaně pokouší přiživit na odlesku slávy fotbalových hvězd. Naposledy neodo…