Úsvit s KSČM svolají mimořádnou schůzi kvůli OKD. Chtějí vyšetřování

07.06.2016 12:08 | Zprávy

Opoziční Úsvit a KSČM vyvolají mimořádnou sněmovní schůzi k okolnostem privatizace těžební společnosti OKD. Předseda poslanců Úsvitu Marek Černoch dnes ČTK řekl, že žádost podepsal dostatečný počet poslanců. Schůze by mohla být podle předběžných informací svolána na čtvrtek 30. června. Výsledkem by měl být podle představ iniciátorů vznik parlamentní vyšetřovací komise. O prodeji menšinového podílu státu v OKD rozhodla v září 2004 vláda Stanislava Grosse, ve které byl ministrem financí nynější premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Úsvit s KSČM svolají mimořádnou schůzi kvůli OKD. Chtějí vyšetřování
Foto: Jan Štěpán
Popisek: Důl Paskov

O okolnostech privatizace OKD měla Sněmovna jednat na návrh Úsvitu minulý čtvrtek, nakonec se na tento bod nedostalo. Černoch věří, že dolní komora navržený program mimořádné schůze schválí. "Pokud má někdo čisté svědomí, není důvod, aby schůze neproběhla. Jestliže se pořad neschválí, je evidentní, že někdo čisté svědomí nemá," uvedl.

V případě, že dolní komora návrh programu neschválí, schůze by se nekonala. Navzdory tomu by se ale otevřel prostor pro debatu, byť omezený pro řečníky s přednostním právem.

Stát prodal zbytkový podíl OKD většinovému vlastníkovi firmy, společnosti Karbon Invest, za 4,1 miliardy korun. Úsvit poukazuje na to, že následný posudek určil čistou hodnotu majetku OKD na 52 miliard korun. Poslanci Úsvitu mluví o Sobotkově politické odpovědnosti.

Sobotka už dřív poukázal na to, že jako ministr financí odpovídal při dokončení privatizace za dodržení příslušných zákonných pravidel, a ta podle něho porušena nebyla. Privatizací OKD se zabývala i Evropská komise, podle níž stát nepochybil a nedopustil se veřejné podpory, uvedl premiér. Částku, kterou stát dostal za zbytkový podíl, opakovaně označil za tržní cenu. Karbon Invest následně prodal OKD investiční skupině RPG Industries, kterou vedl finančník Zdeněk Bakala, a to podle různých zdrojů za devět až 12 miliard korun.

Případem se od loňského října zabývá soud. V případu figuruje znalec Rudolf Doucha, který vypracoval posudek na ocenění státního podílu a podle policie mimo jiné chybně vyčíslil hodnotu bytů. Bývalým místopředsedům Fondu národního majetku Pavlu Kutovi a Janu Škurkovi muselo být podle obžaloby jasné, že prodejní cena vychází z nesprávných závěrů. Všichni tři muži obvinění odmítají. Podle obžaloby vznikla státu při privatizaci OKD škoda nejméně 5,7 miliardy korun. Soudkyně odročila v březnu pokračování procesu na neurčito.

Na OKD, kterou nyní nepřímo ovládá skupina Ad Hoc Group, nedávno vyhlásil soud úpadek. Firma dluží více než 650 věřitelům přes 17 miliard korun, nedokáže své závazky splácet a její majetek nedosahuje sedmi miliard korun.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

JUDr. Daniela Kovářová byl položen dotaz

Nemáte dojem, že to už celkově vláda přehání?

Nejde jen o to, že postupuje diskriminačně vůči ruským občanům, kteří tu chtějí získat občanství, a kteří jako jediný z národnostní by se museli vzdát toho svého, proti čemuž jste hlasovala, a proto vám píšu. Ale celkově tu akorát rozdmýchává vášně, když podle mě i na úkor nás občanů nadržuje občanů...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

15:11 „Chápu, že nás tu musíte prokádrovat“. Maláčová se vysmála Moravcovi, ten spustil o roce 1989

Nedělní debata Václava Moravce se nesla v konfrontačním duchu a zaměřila se na povolební spojenectví…