„Malé enklávy jiných suverenit či politických systémů mají pestrý význam. Ukazuje to britský Gibraltar ve Španělsku, bývalý britský Hongkong a bývalé portugalské Macao v Číně (uchovaly si politickou pluralitu, Macao i hazard) i španělské enklávy Ceuta a Melilla v Maroku. Ve čtvrtek si vrháním nehašeného vápna a improvizovanými plamenomety prorazilo cestu do Ceuty 600 migrantů z Afriky,“ poznamenal Petráček s tím, že v celkovém rozsahu migrační krize je to jen detail, přesto to však o něčem vypovídá.
„Ceuta a Melilla jsou integrální součástí Španělska i schengenského systému,“ říká dále Petráček s tím, že jsou to jediná místa vedení vnější hranice EU na africkém kontinentu. „A zároveň jediné případy, kdy Afričané tuto hranici překračují ne jako z moře vylovení uprchlíci, ale coby útočníci. Nebo by snad měli být rovněž zachraňováni, aby si třeba neublížili vlastními plamenomety?“ zeptal se Petráček.
Původní text ZDE.
Podle jeho slov by občané EU měli vědět, jak se k tomu vysloví unijní orgány. Je plot na španělské vnější hranici EU stejně odsouzeníhodný jako ten na maďarské vnější hranici? Pokud ano, pokud tu neplatí dvojí metr vůči Madridu a Budapešti, mělo by být Španělsko za svůj plot kritizováno právě tak tvrdě jako Maďarsko. Mělo by se říci i to, před jakou válkou tito běženci přes Maroko prchají,“ sdělil Petráček.
„A co bude s těmi, kteří se násilně do areálu Schengenu už dostali? Formalisticky vzato by se mohli nalodit na španělské plavidlo a bez kontroly odjet na evropský kontinent. Prakticky by to ale mělo fungovat tak, že španělské úřady – Schengen Neschengen – budou přístavy tvrdě kontrolovat. Kdyby si vybraly první možnost, nahlas by zvonily Schengenu skutečný umíráček,“ uzavřel Petráček ve svém komentáři pro Lidovky.cz.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef