Útoky na Krym: Jde o víc, než jen ponorku a loď, prozradil Romancov

Spustit čtení článku

Tato funkce je dostupná jen pro přihlášené uživatele s aktivním předplatným typu Lepší čtení a vyšší. Předplatné i Prémiové body PL můžete získat i zdarma, přečtěte sí více v tomto článku.

15.09.2023 23:00 | Monitoring

„Moc Putina stojí a padá s tím, že svého času obsadil Krym,“ říká politický geograf Michael Romancov. V Interview na ČT24 objasnil, v čem je Krymská oblast důležitá pro obě válčící strany. Útoky na Krymský most mají podle Romancova vliv na schopnost ruských ozbrojených sil přesouvat zásoby, střelivo, případně zbraňové systémy. Severní Korea i Rusko si můžou navzájem pomoci, Severní Korea by Rusku pomohla dodávkami dělostřelecké munice. Rusko by Severní Koreji mohlo být prospěšné na diplomatickém poli.

Útoky na Krym: Jde o víc, než jen ponorku a loď, prozradil Romancov
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Tuto středu Ukrajina zaútočila na sevastopolský přístav a poškodila ruskou ponorku i výsadkovou loď. Politický geograf Michael Romancov V pořadu Interview na ČT24 osvětlil význam ukrajinských útoků na ruská plavidla v Černém moři a proč přicházejí teprve v této době. „Zaprvé Ukrajinci museli získat zbraňové systémy, které jim umožňují tyhle útoky provádět nebo případně je museli sami vybudovat. Museli se samozřejmě naučit tyhle kapacity obsluhovat. Velice podstatné také je, že se jim daří na jiných úsecích fronty zaměstnat protileteckou ruskou obranu natolik, že nemají šanci plnohodnotným způsobem krýt další objekty,“ uvedl Romancov a dodal, že Ukrajina si navíc uvědomuje vojenský i symbolický význam útoků.

Romacov uvedl, že Sevastopol jakožto přístavní město na jihozápadě Krymského poloostrova je místem pro Rusy citlivým i v kontextu historických událostí 19. a 20. století. Putin dle něj navíc svou roli vůdce, který ukázal světu moc Ruské federace, spojil právě s jihem. „Válka s Čečenskem probíhala na jihu, první válka proti Ukrajině – anexe Krymu, probíhala na jihu. Putin tvrdil, že na jihu se podařilo zastavit rozpad státu, na jihu se podařilo údajně zastavit expanzi NATO. Na jihu ukazuje celému světu, že Rusko je stále velmoc,“ vysvětlil Romancov, proč jsou ukrajinské útoky na Krymu pro Rusko bolestivější.

Romancov zmínil i význam Krymského mostu, který pro Rusko představuje symbol úspěšného připojení Krymu a Sevastopolu. „Každý úder do Krymského mostu má nejen bezprostřední dopady na schopnost ruských ozbrojených sil přesouvat zásoby, střelivo, případně zbraňové systémy, ale má to také tenhle citlivý dopad, protože Rusové tvrdili, že Krymský most je naprosto bezpečný a nikdo – natožpak Ukrajinci – mu nemůžou ublížit,“ řekl.

Moderátor pořadu připomněl, že Ukrajina na Krymský most zaútočila již dvakrát. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sám prohlásil, že tento most musí být vyřazen z provozu. Zároveň je však s mostem spojován termín „červená linie“, kdy útoky na něj by Rusko nestrpělo a mohly by také vést k eskalaci celého konfliktu. „To se samozřejmě stát může. Je však otázkou, zda Rusové, vzhledem k tomu, kolikrát a co všechno prohlásili za červenou linii, se náhodou nepřipravili o tu možnost, tento termín smysluplným způsobem používat,“ uvedl Romancov a dodal, že v průběhu zimy 2022 bylo vidět, že Rusové se k plošné devastaci ukrajinských měst již rozhodli. I proto Romancov prozradil, že názory tvrdící, že by se Ukrajina měla zdržet útoků na takovéto vojenské objekty pro vyhnutí se eskalace konfliktu, nedávají smysl.

„Cokoliv se podaří Ukrajincům zasáhnout na jihu, ať je to na zemi nebo na moři, tak to nějakým způsobem snižuje nebo komplikuje ruskou schopnost vést boje ve vnitrozemí,“ zmínil Romancov v souvislosti s tím, že Rusko na Krymu skladuje zásoby potřebné pro úspěšné vedení války.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

válka na Ukrajině

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Stručné informace týkající se tohoto konfliktu aktualizované ČTK několikrát do hodiny naleznete na této stránce. Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Lucie Kroutilová

Mgr. et Mgr. Jakub Michálek byl položen dotaz

Fakt myslíte, že jsme na tom v oblasti digitalizace dobře?

A co třeba říkáte na to, že jsme v digitalizaci veřejné správy je Česko druhé nejhorší v EU? Zdroj: https://www.dvs.cz/clanek.asp?id=6995694 Nebo co říkáte na toto - https://www.seznamzpravy.cz/clanek/ekonomika-b2b-platit-prevodem-nestaci-digitalizace-ceske-ekonomiky-je-zalostne-pomala-261752?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

4:44 Kdo mu dává rozkazy? Fiala? Pavel? S Foltýnem je to samá záhada

Na konci listopadu uplyne půlroční lhůta, o které Otakar Foltýn opakovaně hovořil jako o limitu svéh…