Svobodní upozorňují na změny, kterými Evropská unie prošla od vstupu České republiky v roce 2004, zejména na Lisabonskou smlouvu z roku 2009, která podle nich výrazně omezila pravomoci členských států a posílila rozhodovací pravomoc institucí v Bruselu. „Před více než 20 lety jsme vstoupili do Evropské unie prostřednictvím referenda, které se ovšem nekonalo, když politici občanům za zády v roce 2009 proměnili unii pomocí Lisabonské smlouvy. Tehdy jsme ztratili právo veta v mnoha důležitých otázkách a například v migrační politice může být rozhodováno o nás bez našeho souhlasu,“ říká Vondráček.
Podle Svobodných by Česká republika měla rozhodnout o svém dalším setrvání v EU v novém referendu a případně přejít do Evropského sdružení volného obchodu (EFTA), jehož členy jsou například Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko. „Referendum o setrvání v EU bychom spojili s přestupem do organizace Evropské sdružení volného obchodu (EFTA) tak, abychom se zařadili mezi země jako Švýcarsko, Norsko, Island a Lichtenštejnsko, a pro naše občany i podnikatele jsme tím zachovali stejné podmínky pro podnikání, práci, studium i cestování,“ vysvětluje Vondráček.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Karel Výborný