Z hlediska propagandy jsou prý Chalupáři horší než další prorežimní seriál, 30 případů majora Zemana, míní Horák. „U Chalupářů je problém ten, že jsou primárně komedií a od vnímání propagandy se divák může lehce oprostit. Nebezpečí je u mladší generace, která si může myslet, že 70. léta na vesnici byla hrozná idyla. Nějaké vysvětlení by tam asi být mělo, ale to není úkol televize. Mělo by se to učit na základních školách v mediální výchově,“ tvrdí doktorand Katedry mediálních a kulturálních studií a žurnalistiky.
Každá generace podle něho vnímá Chalupáře jinak, starší lidé a zastánci komunismu nostalgicky. Naopak, podle odborníka se v seriálu ztrácejí mladí. „Ze všech stran slyší, jak to byl strašný režim, a tady vidí, jaká to byla pohoda. A do toho jim šedesátníci tvrdí, že to tak vlastně bylo. Protože v tu dobu byli malými dětmi a idylicky vzpomínají na babičku z vesnice. Tady by měla naskočit škola a dát tomu historické pozadí,“ doporučoval opět.
Redaktorka se ptala, zda seriál může „ohrozit politické smýšlení“, když jsou v něm zobrazeny plné regály a neodráží tak prý realitu. Odborník to připustil, ale dodal, že KSČM neumí potenciál těchto seriálů k přesvědčení mladých využít.
„Ale jsou tu populistické strany, které s tím už umí pracovat a vypadá tak jejich rétorika – vystupme z Evropské unie a z NATO, tady to vidíte, měli jsme se dobře, měli jsme se rádi… A tyto strany se pohybují v průzkumech i nad 10 %. Nečekám, že se vrátí komunisté, ale jsou jiné strany, které to využijí,“ varoval.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: kas
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.