Už je štve EU. Výrobce převodovek se z Německa stěhuje do Turecka

10.07.2024 9:41 | Zprávy

Lifestylový časopis pro mladé podnikatele Business Punk upozornil, že druhý největší německý subdodavatel automobilového průmyslu ZF Friedrichshafen plánuje přemístění výroby z Německa do Turecka. Důvod? Majitelé firmy mají mimo jiné plné zuby bruselské byrokracie a vysokých ekonomických nákladů v EU. Nejde přitom o první firmu, která v EU raději své podniky zeštíhluje.

Už je štve EU. Výrobce převodovek se z Německa stěhuje do Turecka
Foto: Daniela Černá
Popisek: Interier BMW i3

ZF Friedrichshafen se zabývá výrobou převodovek do automobilů. A tím, jak přibývá elektromobilů, klesají počty převodovek. Společnost tak hledá cesty, jak ušetřit. A to i na byrokracii EU, která prý práci této firmy zatěžuje. Vedle toho se firma v EU potýká s příliš vysokými ekonomickými náklady.

A pokud se to nezmění, společnost prý začne doma v Německu propouštět.

„Společnost, které bude příští rok 110 let, má zatím se svými četnými pobočkami v 31 zemích stále oporu doma: ZF v této zemi zaměstnává 54 000 lidí, a zatímco společnost stále hledá specialisty, problémy se objevují ve výrobě tlumičů. Například závodu Eitorf (NRW) hrozí zavření v roce 2027. Ještě v březnu generální ředitel Holger Klein řekl, že nevěří, že bude tolik zaměstnanců (v Německu) v roce 2030 jako dnes, pokud se nepodaří realizovat drastické úspory nákladů. V opačném případě je ohroženo 12 000 zmíněných pracovních míst,“ napsal server Business Punk.

Také Bosch plánuje v Německu propouštět. Oznámil to již na konci roku 2023 v tiskové zprávě, z níž citoval např. francouzský server Auto Infos s odvoláním na agenturu AFP.

„Kvůli elektromobilitě Bosch plánuje propustit 1 500 pozic v závodech ve Stuttgartu-Feuerbachu a Schwieberdingenu v Německu. Podle studie zveřejněné na začátku prosince Evropskou asociací automobilových dodavatelů (CLEPA) by současná politika nucené elektrifikace automobilů mohla do roku 2040 v Evropské unii zničit až půl milionu pracovních míst mezi výrobci zařízení, jako je Bosch,“ napsal server.

Slavný český pivovarník Stanislav Bernard se kvůli tomu EU a Green Dealu vysmál.

„… asi to v tom Německu dělají špatně a nevidí ty velké příležitosti Green Dealu!!!“ vypálil Bernard na facebooku.

Stanslav Bernard promlouvá

 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Miloš Polák

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
MUDr. Jiří Mašek byl položen dotaz

Jak navrátit důvěru lidem ve stát?

Jestli vám rozumím správě, za poklesem důvěry lidí ve stát vidíte působení této vlády. Podle mě je teda problém mnohem hlubší a přesahuje tuto jednu vládu, ale spíš by mě zajímalo, jak budete chtít tuto důvěru obnovit? A divíte se, že lidí státu nevěří, když se většina z nás má stále hůř, i když řád...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

22:05 „Neskutečně drahý.“ Plyn z USA Iloně Švihlíkové nevoní. Z dobrého důvodu

Ekonomka Ilona Švihlíková v rozhovoru pro XTV předestřela svá očekávání od roku 2025, která rozhodně…