Jeden pražský intelektuál sepsal před časem lehce ironickou knížku O socialismu s láskou. Myslím, že většina z nás, kdo jsme ty časy opravdu zažili, bychom mohli dát dohromady dost příkladů, které by se hodily spíše pod titul O socialismu s neláskou, a souhrnně by to vydalo na Encyclopedii Britannica.
reklama
A myslím si, že bychom se většinově shodli, že to nejodpornější na socialismu bez lidské tváře, tedy v období normalizace, byl fakt, že se za vyslovení názoru nebo jeho nedostatečného odvolání a následného pokání vyhazovalo z práce a lidé se likvidovali ne už na šibenicích, ale existenčně. Tehdejší justice na to měla řadu fikaných paragrafů, které, snad s výjimkou toho o hanobení hlavy státu a jiných soudruhů, se vztahovaly k mimopolitickým souvislostem (příživnictví atd.). Jako by se komunista styděl říct na rovinu: tohle říkat nesmíš, za to půjdeš sedět. Byla to „tichá nedohoda“. Všichni jsme věděli, co čím riskujeme, a každý se zachoval podle svého. Dnešní liberálně-demokratická doba na to jde mnohem explicitněji, možná i proto, že si je arogantně jistá svou všemocností a beztrestností.
V půli dubna se konala konference Právní prostor, na níž se podle průvodních materiálů řešila také otázka právních řešení případů šíření „dezinformací“. Jinými slovy, jak to v právu zařídit, aby vás mohl váš zaměstnavatel bez dalšího vyrazit jen za to, že nesdílíte nějaký obecně ražený názor, např. na vakcinaci, konflikt na Ukrajině nebo třeba chemtrails. A to i v případě, že tyto otázky vůbec nespadají do vaší pracovní náplně – když jste třeba prodavač banánů, těžko může váš názor na chemtrails ovlivnit výkon prodeje banánů. Ledaže byste neplnili práci, nedostatečně se věnovali prodeji banánů a místo toho poučovali zákazníky o chemtrails. Na podobné případy však již pamatuje zákoník práce. Tak oč jde nyní?
Hlavní referát na toto téma přednesla Marie Janšová, advokátka specializující se na pracovní právo, členka řady odborných institucí a předsedkyně Czech Employment Lawyers Association. V pracovním právu lze podle ní nalézt oporu pro to, aby se firmy, školy, zaměstnavatelé či jednotlivci domohli soudních verdiktů v případech týkajících se odkládání roušek a respirátorů či odmítání testování v rámci pracovněprávních vztahů. Článek, který o tom poté vyšel na webu Právní prostor, nesl jednoznačný titulek „V Česku budou padat rozsudky za ignorování proticovidových opatření i dezinformace“. Tuzemská justice řeší spory o to, jestli, kdy a do jaké míry byli lidé na pracovištích povinní dodržet preventivní opatření proti šíření koronaviru. Rozsudky zřejmě budou přibývat.
„Soudí se řada zaměstnavatelů i zaměstnanců. Nedávno vyhlášený rozsudek naznačuje, jak mohou soudy věci posuzovat,“ uvedla Marie Janšová. Ve zmíněném pracovněprávním sporu soud mimo jiné posuzoval otázku, zda bylo povinností zaměstnance vyplývající z jeho pracovněprávního vztahu dodržovat povinnosti stanovené v mimořádném opatření Ministerstva zdravotnictví, které se týkalo povinného testování žáků škol. A také zda případně tyto povinnosti nebyly v rozporu s právem dětí na vzdělání. Soud podle Janšové tuto povinnost zaměstnance nezpochybnil a navíc uvedl, že neexistuje vyšší právo, než je právo na ochranu života a zdraví.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.
Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Líbil se Vám tento článek?
Nezávislost naší redakce můžete podpořit peněžitým darem v jakékoliv výši bankovním převodem na účet:
131-981500247/0100
QR kód obsahuje údaje k platbě, výši částky si určete sami.
Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.
Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...
Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:
O tuto odpověď jste již vyjádřil(a) zájem. Děkujeme.
reklama
Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.