Trump na sociální síti Truth upozorňuje na podezřelé procesy při registraci voličů v Yorku a Lancesteru v Pensylvánii. „Páni! Okres York v Pensylvánii obdržel od skupiny třetích stran TISÍCE potenciálně PODVODNÝCH formulářů pro registraci voličů a žádostí o korespondenční hlasování. Navíc v okrese Lancaster bylo přistiženo 2600 falešných volebních lístků a formulářů, které byly napsány stejnou osobou. CO SE TO V PENSYLVÁNII DĚJE??? Orgány činné v trestním řízení musejí okamžitě dělat svou práci!!! WOW!!!“ reagoval Trump.
— Donald J. Trump Posts From His Truth Social (@TrumpDailyPosts) October 29, 2024
Podle úředníků v okrese Lancaster se podařilo odhalit více než dva tisíce potenciálně falešných žádostí o registraci voličů.
„Podezřelé podvodné formuláře pro registraci voličů byly ve dvou dávkách odevzdány v úřadě volební komise v době, kdy končil termín pro jejich odevzdání, nebo v jeho blízkosti,“ uvedla komise v pátečním prohlášení. „V těchto dvou dávkách je celkem přibližně 2 500 žádostí o registraci voličů,“ uvedla komise podle agentury NPR.
V prohlášení se uvádí, že obavy „se objevily během běžného procesu kontroly a zadávání žádostí do státní databáze a byly upozorněny orgány činné v trestním řízení“.
Na páteční tiskové konferenci se členy rady okresní prokurátorka okresu Lancaster Heather Adamsová uvedla, že v mnoha žádostech se objevilo stejné písmo a v některých žádostech se objevily nesprávné další údaje, například adresy. Adamsová uvedla, že vyšetřování pokračuje, a nechtěla komentovat, kdo mohl potenciálně podvodné formuláře odevzdat.
Podle Adamsové se vyšetřovatelé „domnívají, že podvodné registrace voličů souvisejí s rozsáhlou agitační akcí pro registraci voličů“.
Rada ve svém prohlášení zdůraznila, že okresní volby jsou bezpečné a že nález potenciálních podvodů svědčí o tom, že „systémy fungují“. Republikánsky orientovaný okres Lancaster má více než 360 000 registrovaných voličů.
Problémy jsou způsobeny i tím, že se v jednotlivých státech liší volební zákony, například v otázce voličských průkazů. Ve 35 státech je u voleb vyžadován průkaz totožnosti, z toho 24 států nařizuje identifikaci s fotografií, zatímco 11 států umožňuje identifikaci bez fotografie. Zbývajících 15 států dokonce nevyžaduje průkaz totožnosti vůbec.
„Spojené státy mají decentralizovaný volební systém, a tak se o mnoha pravidlech pro průběh voleb rozhoduje na úrovni jednotlivých států nebo okresů,“ vysvětluje odborník na volební právo Rick Hasen pro server Newsweek.
„Všechny státy podnikají určité kroky k identifikaci voličů, ale jen některé státy vyžadují přinesení jedné z omezeného počtu fotografických forem identifikace, jako je řidičský průkaz nebo cestovní pas,“ dodal Hasen.
Ve státech, které vyžadují průkaz totožnosti s fotografií, musejí voliči předložit státem vydaný doklad se jménem a fotografií, například řidičský průkaz nebo americký pas. Například Florida dokonce vyžaduje průkaz totožnosti s fotografií i podpisem.
Jedenáct států umožňuje voličům použít průkaz totožnosti bez fotografie, například účty za komunální služby nebo výpisy z bankovního účtu, které obsahují jméno a adresu voliče. Třeba v Arizoně mohou voliči předložit buď průkaz totožnosti s fotografií, nebo dvě formy průkazu totožnosti bez fotografie.
Patnáct států, včetně Kalifornie a Pensylvánie, nevyžaduje, aby voliči předkládali průkaz totožnosti. Výjimky existují pro voliče, kteří volí poprvé, nebo pro ty, kteří se zaregistrovali bez předložení průkazu totožnosti, například při registraci poštou.
Právě kvůli možným podvodům zastánci zákona o voličských průkazech prosazují, aby byly přijaty po celé zemi. „Zákony o voličských průkazech mohou zabránit mnoha typům podvodů, například vydávání se za jiného registrovaného voliče,“ uvedl Fred Lucas z konzervativního think tanku The Heritage Foundation.
Odpůrci ale tvrdí, že přísné zákony o identifikaci mohou zbavit určité skupiny voličů jejich práv. Americká unie občanských svobod tvrdí, že „příliš zatěžující zákony o průkazu totožnosti zbavují mnoho voličů jejich práva volit, snižují účast a stojí v přímém rozporu s trendem naší země zapojit do demokratického procesu více Američanů.“
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jakub Makarovič
FactChecking BETA
Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.