Už žádné líbíky pro Halinu za vtipy o Rusku. ČT v tichosti zrušila dezinformační estrádu

07.01.2020 20:33 | Zprávy

Česká televize se v tomto roce rozhodla nepokračovat ve vysílání nepříliš kladně přijatého pořadu To se ví. „Zábavný“ pořad, který veřejnoprávní televize tvrdě prosazovala, se věnoval dezinformacím a fake news. Česká televize jím chtěla kromě „rozdávání humoru“ rozšiřovat i obzory mediální gramotnosti svých diváků. Právě u hodnocení diváků ale nakonec dosti vyhořela a nepomohly ani známé osobnosti, které se střídaly po boku Aleše Hámy a Haliny Pawlowské. Česká televize se tak nyní jala prostřednictvím své mluvčí vysvětlovat, že kritizovaný pořad byl určený jen pro loňský podzim.

Už žádné líbíky pro Halinu za vtipy o Rusku. ČT v tichosti zrušila dezinformační estrádu
Foto: Repro ČT
Popisek: Halina Pawlowská a Martin Dejdar v soutěži To se ví

Pořad To se ví byl vedením České televize ukončen již po svých dvanácti dílech. Sama veřejnoprávní televize nyní tvrdí, že s pořadem neměla delší plány. „Pořad To se ví byl určen pro podzimní vysílací schéma loňského roku. Odvysílali jsme tedy všechny jeho plánované díly,“ uvedla pro server Reflex.cz tisková mluvčí České televize Karolína Blinková.

Celá „show“ přitom začínala s velkou pompou. Na scénáři pořadu se podílel například sociolog Stanislav Biler, jeden ze spoluzakladatelů hnutí Žít Brno, který prohlašoval, že: „Zeman je naprosto vyhořelej, nemá už dávno co říct. Hledí smrti do chřtánu a do toho občas něco řekne.“ A stěžoval si, že Babiš nerespektuje názory mladých lidí. Svou ruku k dílu přiložil i oceněný politolog a odborník na fake news Miloš Gregor z Masarykovy univerzity v Brně. Zapojil rovněž i studenty politologie tamní univerzity.

Režisérem byl Jakub Wehrenberg. Cílil na to, aby prý v pořadu byly humor a nadsázka. „Považujeme za důležité nejen přinutit diváky o zprávách a médiích kriticky přemýšlet, ale najít zdravou míru mezi vážnými tématy, kterých se dotýkají, a vtipem, kterým je můžeme odlehčit,“ tvrdil.

„Zábavnou panelovou show, ve které populární osobnosti glosují falešné zprávy z internetu a médií“, jak pořad popisoval generální ředitel ČT Petr Dvořák, byl divák provázen moderátorem Tomášem Měcháčkem. Stálými kapitány týmů pak byli Aleš Háma a Halina Pawlowská.

Cílem celého počinu televize bylo ukázat, že „v dnešním světě on-line zpravodajství a dezinformací je komplikované odlišit skutečnost od lži, pravdivou zprávu od té falešné, ale především že můžeme brát situaci s nadhledem a pobavit se“. Česká televize tak chtěla kromě humoru rozšiřovat i obzory mediální gramotnosti svých diváků.

A pak letos v polovině září nadešel čas prvního dílu. Začal veselým obrázkem pejska s plátkem šunky, ale hned ujistil, že „záměrně šířených polopravd, které mají skutečný vliv na naše životy, je ve veřejném prostoru víc než dost“. Háma si na pomoc přivedl herečku Adélu Gondíkovou a Pawlowská herce Marka Taclíka.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Martin Exner byl položen dotaz

Kdo přesně podle vás nebere válku na Ukrajině vážně?

A co máte na mysli tou podporou Ukrajiny všemi prostředky? Měli bysme tam nasadit i vlastní vojáky? Nebyl by ale tento krok začátek třetí světová? A máte dojem, že se Ukrajině pomáhá málo?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

13:52 Vzpoura v ODS kvůli poplatkům. ČT a ČRo jsou k ničemu, odhlasovalo se

Člen oblastní rady ODS pro Prahu-západ Tomáš Šalamon na síti X informoval, že s kolegy na radě jedno…