Už zase. Kámoš s kámošem, manžela nahradila manželka. Resort obrany plánuje monstrózní nákup. Jenže my ty vztahy odhalili a tady jsou

21.04.2020 19:11 | Zprávy

Na Ministerstvu obrany, které aktuálně vede Lubomír Metnar, se připravuje další armádní tendr. Bohužel i tato zakázka vzbuzuje pochybnosti. O co jde? O nákup systému řízení palby pro dělostřelectvo (zkráceně SŘP). SŘP je software, který vypočítává balistické trajektorie střel a určuje místa jejich dopadu v závislosti na mnoha parametrech. Komplexní systém řízení v sobě integruje celou řadu zbraní od děl všech potřebných ráží až po minomety a raketomety.

Už zase. Kámoš s kámošem, manžela nahradila manželka. Resort obrany plánuje monstrózní nákup. Jenže my ty vztahy odhalili a tady jsou
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lubomír Metnar, ministr obrany

Výrobců tohoto systému je na světě celá řada. Státy NATO používají několik typů, přičemž mezi nejpokročilejší patří norský ODIN, německý ADLER, francouzský ATLAS či polský TOPAZ.

Standardní postup při zadávání zakázek je takový, že v případě existence více potenciálních dodavatelů se vypíše otevřené výběrové řízení, do něhož se můžou přihlásit všichni zájemci. Stalo se tak například ve známém tendru na nákup nových bojových vozidel pěchoty, kde se poměřovali celkem čtyři zájemci a předháněli se kvalitou a cenou dodávek.

V případě nákupu SŘP se však Metnarovo ministerstvo rozhodlo postupovat zcela jinak a regulérní soutěž údajně dopředu vyloučilo. Ministerstvo totiž tvrdí, že chce využít možnosti nezadávat proces výběru veřejnou zakázkou, ale jít na takzvanou výjimku a systém řízení palby nesoutěžit. To je samo o sobě velmi podezřelé, zejména když přihlédneme k faktu, že cena zakázky je vypsaná v hodnotě zhruba 900 milionů korun. Vypadá to, že lidé na Ministerstvu obrany stále preferují systém řízení palby ODIN od norského výrobce Köngsberg, kterého v Česku, jak samo ministerstvo informovalo, zastupuje skupina OMNIPOL.

ParlamentníListy.cz se tématu věnují již nějakou dobu. V říjnu 2018 jsme informovali o údajné schůzce Tomáše Dvořáčka a zástupce Omnipolu Tomáše Komrsky kvůli tendru na dodávku nového systému řízení palby pro českou armádu. Oba pánové však informace o schůzce dementovali. Náš zdroj z resortu obrany nám však tehdy detailně popsal, co se pro to, aby ODIN vyhrál, událo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Martin Kupka byl položen dotaz

vozidla UA bez STK

Pane ministře Kupko, jak dlouho ještě hodláte tolerovat provoz ukrajinských vozidel bez technických kontrol na území české republiky? Myslíte, že se chováte s péčí řádného hospodáře? Stanice STK jsou kapacitně připraveny provést kontroly UA vozidel, ale vy evidentně tolerujete jednu skupinu cizích...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

4:44 Keller: Jak topkař Niedermayer vyrobil dezinformaci o trumpismu

NEKOREKTNĚ S KELLEREM Jak se vyrábí dezinformace. Tak pojmenoval aktuální z řady komentářů pro Parl…