V Drahonicích přituhuje: Další zranění uprchlíci a dokonce napadená ochranka

11.11.2015 19:04 | Zprávy

Situace v uprchlickém zařízení v Drahonicích na Lounsku se vpodvečer vyostřila. Cizinecká policie uvedla, že další dva běženci sami sebe zranili a jeden další se pokusil napadnout člena ochranky a je zraněn také. Jeden ze zraněných musel být převezen do žatecké nemocnice. Nyní už je v zařízení klid, řekla kolem 18:15 ČTK mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová.

V Drahonicích přituhuje: Další zranění uprchlíci a dokonce napadená ochranka
Foto: MV ČR
Popisek: Utečenecký tábor - bývalá věznice - v Drahonicích v Ústeckém kraji.

V úterý kvůli obavám z deportace z Česka někteří z uprchlíků oznámili, že zahajují protestní hladovku. V úterý kvůli obavám z deportace z Česka někteří z uprchlíků oznámili, že zahajují protestní hladovku. Tři ze zadržovaných se podle dobrovolníků, kteří jsou s nimi v kontaktu, zranili už v úterý večer.

Jeden z dnes zraněných skončil podle mluvčí cizinecké policie v žatecké nemocnici

Podle Rendlové byla dnes celý den situace v Drahonicích poměrně dramatická a uprchlíci zvýšili intenzitu protestů proti svému zadržování. "Kromě pokračujícího neodebírání stravy se další tři muži sebepoškodili. Dva z nich se pořezali na rukách, další se pokusil napadnout člena bezpečnostní agentury. Policie okamžitě zasáhla, muže zpacifikovala. Když ho odváděla, tak prorazil hlavou skleněnou výplň dveří a způsobil si řezná poranění na hlavě," uvedla mluvčí.

Podle dobrovolnice Petry Dammsové, která s uprchlíky spolupracuje, situace v zařízení eskalovala pozdě odpoledne. "I když jsme měli domluvenou schůzku s jedním z mluvčích uprchlíků, nebyli jsme do zařízení vpuštěni," řekla ČTK. Napětí mezi běženci se podle ní stupňuje. "Říkají, že raději spáchají sebevraždu. Proběhl tam brutální zásah policie, uprchlíci byli násilím přikurtováni k postelím. Viděli jsme odjíždět sanitky," uvedla. Že někteří uprchlíci byli přikurtováni, uvedla s odvoláním na personál uprchlického zařízení také Česká televize.

Jeden z dnes zraněných skončil podle mluvčí cizinecké policie v žatecké nemocnici, zbylé dva ošetřili přímo v Drahonicích. Rendlová uvedla, že podobné protesty proti vyhoštění nebo přemístění nejsou ojedinělé, cizinci se jimi podle mluvčí také poměrně často domáhají propuštění na svobodu.

V drahonickém zařízení je nyní podle statistik ministerstva vnitra stovka běženců. Kolik z nich drží hladovku, není podle Rendlové možné určit. Stravu neodebírá kolem 40 lidí, Rendlová ale uvedla, že se střídají třeba tak, že někteří nejí oběd a jiní večeři, nebo si vzájemně nosí jídlo na pokoje. "Teď je potřeba odpozorovat, jestli někteří opravdu systematicky nejedí vůbec, aby bylo možné zajistit lékařské ošetření, když by to situace vyžadovala," řekla.

Detenčního zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, je až pro 240 lidí

Odmítla informace o tom, že jeden z běženců kvůli hladovce zkolaboval. Podle mluvčího záchranné služby Prokopa Voleníka jeden z uprchlíků držících hladovku skončil ve středu vpodvečer v nemocnici. "Záchranná služba byla do zařízení v Drahonicích volána kvůli bezvědomí jednoho z klientů. Šlo o kolapsový stav, který provází krátké bezvědomí. V době převozu do nemocnice už byl muž při vědomí," řekl ČTK.

O zahájení hladovky více než čtyř desítek Iráčanů a jednoho Somálce z Drahonic v úterý ČTK informoval evangelický farář Mikuláš Vymětal, který s běženci spolupracuje. Cizinci tvrdí, že jsou v zařízení vězněni a obávají se deportace do zemí svého původu. Jsou přesvědčeni o tom, že v detenčním zařízení také zůstávají příliš dlouho. "Ve většině našich případů jsme snesli zadržení prvních 90 dnů, avšak další prodlužování našeho věznění zde již nesneseme. Prcháme před válkou vězením a násilím a ocitáme se v nové válce a vězení. Každý z nás v naší vlasti ztratil někoho z rodiny, nebo někoho blízkého. Tímto naším vězněním s námi jednáte, jako bychom byli nějaká monstra," napsali v prohlášení uprchlíci.

Detenčního zařízení v Drahonicích, které vzniklo z areálu bývalé věznice, je až pro 240 lidí, určeno je výhradně pro muže. V sobotu Drahonice navštívil ministr spravedlnosti Robert Pelikán (ANO) a uvedl, že je s podmínkami běženců v zařízení spokojen. Podmínky, ve kterých jsou v ČR ubytováni uprchlíci, ale kritizují některé tuzemské i zahraniční nevládní organizace. Vysoký komisaře OSN pro lidská práva nedávno uvedl, že česká vláda systematicky porušuje práva migrantů.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Mgr. Ivan Adamec byl položen dotaz

Souhlasíte s tím, že dopravní infrastruktura je páteří ekonomiky?

A co mě zajímá ze všeho nejvíc je, proč se u nás stavby nových úseků dálnic, ale i třeba opravy silnic tak vlečou? Je jedno, kdo je u vlády, ten problém trvá už roky. I třeba sousední Polsko je na tom líp a myslím, že jsou na tom líp min všechny státy EU nebo minimálně na tom není žádný hůř.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

12:06 „Slyšel jsem ji na konferenci, smutné.“ Jourová nově poradkyní Pavla i prorektorkou. Lidé nemlčí

Jmenování Věry Jourové prorektorkou Univerzity Karlovy vyvolalo na sociálních sítích vlnu reakcí, ča…