V rozhovoru Hampl mimo jiné také uvedl, že jsou zde tlaky lidí, kteří říkají, že by bylo lepší, kdyby Senát nebyl. „Senát je ovšem robustní a i nadále zůstane odolný. Od různých ‚chytrých‘ lidí budeme slyšet, že si kapři nevypustí svůj vlastní rybník, ale senátoři dobře vědí, že o to tady nejde. Vědí, že Senát je pojistkou více, než kdy byl,“ zmínil Hampl se slovy, že neočekává žádné výrazné změny.
Hampl se také vyjádřil k tomu, zda by se mohla vyhrotit situace ohledně Maďarska nebo Polska. Přiznal, že když sleduje Maďarsko, má docela obavy. „V Maďarsku jsou autoritářské tendence nepříjemně silné. Je za tím samozřejmě také výsledek tamních voleb, ukazuje se, že indoktrinace lidí je silná. Na druhou stranu jsou Maďaři, když se podíváme na průzkumy veřejného mínění, více proevropští než třeba Češi. Je možné, že si maďarská veřejnost nějaký úplný únik z gravitačního pole Evropské unie nebude přát a nedopustí ho,“ poznamenal Hampl.
Evropská unie pak podle jeho slov nemůže někoho vyhodit. „Ale můžeme si tak dlouho koledovat o malér, až si ho nějakým způsobem přivodíme,“ varoval Hampl a dodal, že demokracie je křehká, neboť to není žádný automaticky robustní systém.
- Původní text ZDE
„Máme dnes už u nás dost zaběhané demokratické instituce, ale abychom někam nesklouzli, tak potřebujeme trvalé úsilí. S ohledem na současné dění jsem velmi ve střehu. Výsledek senátních voleb snad ukazuje naději, že demokracie není úplně nestabilní systém. Když se jí dá trochu času, tak se různé věci nakonec přece jenom srovnají, ale ve střehu musíme být pořád, zvláště v České republice. Ty autoritářské tendence jsou tady velmi silné, třeba věci, které se týkají přípravy dostavby Temelína nebo obnovení Dukovan. To už hodně směřuje k nějakému dlouhodobému zavázání země autoritářskému režimu v Rusku,“ uzavřel Hampl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef
náměstci
Dobrý den, nemyslíte, že není problém jen v počtu náměstků, ale celkově? Nač potřebujeme tolik ministrů, ale třeba i zákonodárců? Já myslím, že kdyby jich bylo třeba o 1/3 míň, klidně i o polovinu, nic by se nestalo. A vůbec nač je třeba tolik úředníků, poradců a bůh ví koho ještě? Není tohle cesta,...
Další články z rubriky
17:30 Mělo to dělat všechno, nedělá to dobře nic. Musk kopl oblíbenou stíhačku Černochové, testy mu dávají za pravdu
Elon Musk, nejbohatší člověk světa a budoucí šéf odboru pro efektivitu veřejné správy ve druhé admin…
- 15:25 „Že by ten hulvát Trump přece něco dělal dobře?“ Česká média zděšena, ale Dušan Neumann ví, o co jde
- 12:45 Pokus znovu protlačit Istanbulskou úmluvu končí příměrem k souloži
- 9:41 Nehorázné. Co se skrývá za poslední peticí za vyšší poplatky pro ČT
- 10:36 Rusové přeskočí břeh a Ukrajinci se brání ve škole, než pak raději utečou. Tak nyní vypadá válka
- 20:52 Zeman potopil před kamerou Fialu: Drtivě prohraje volby. A ví to