Na záchraně bank se podle Bruselu mají podílet i jejich vlastníci a soukromí věřitelé. Ti pro změnu tlačí, jak píší Lidové noviny, na vládu v Římě. Ta se prý obává odlivu investorů. Ministr financí Pier Carlo Padoan pak záchranu za veřejné i soukromé peníze odmítá. Stejného názoru je i šéf největší retailové banky v zemi Intesa Sanpaolo. Podle jeho názoru je nepřijatelné přijít ještě o další peníze, než bude povolena státní pomoc.
Vysoké množství nesplácených úvěrů, které nyní trápí italské banky, je pozůstatkem bankovní krize. Jde celkem o 360 miliard eur.
Například nejstarší banka na světě nyní potřebuje podle Evropské centrální banky získat dodatečný kapitál ve výši 8,8 miliard korun. Ještě koncem roku se však hovořilo o pěti miliardách, které měly jít ze státní kasy.
Finanční dům byl sice blízko dosažení dohody s Bruselem, existují však stále rozepře, co vše by měla restrukturalizace obsahovat. Spory se vedou například o počtech propouštěných lidí. „Kromě toho chce EU razantním způsobem omezit finanční odměny manažerů Monte dei Paschi. Jejich plat by nesměl přesáhnout desetinásobek průměrného platu zaměstnance banky,“ popisují Lidové noviny.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef