V Letech u Písku si lidé připomenou oběti romského tábora

14.05.2023 7:16 | Zprávy

V místě někdejšího koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku se dnes v poledne uskuteční tradiční pietní shromáždění k uctění památky romských obětí nacismu. Mezi účastníky budou i nejvyšší ústavní činitelé v čele s prezidentem Petrem Pavlem. Akci každoročně pořádá Muzeum romské kultury a Výbor pro odškodnění romského holokaustu v ČR.

V Letech u Písku si lidé připomenou oběti romského tábora
Foto: Radek Kraus
Popisek: Památník na pietním místě v Letech na Písecku

Po shromáždění poblíž nouzového pohřebiště obětí tábora v Letech mohou lidé navštívit farní hřbitov v Mirovicích, kde jsou pohřbené především dětské oběti letského tábora.

V místě fungoval protektorátní tzv. cikánský tábor. V 70. letech minulého století tam vyrostl velkokapacitní vepřín. Stát ho v roce 2018 odkoupil za 450 milionů od firmy Agpi, která tam chovala na 13.000 prasat. Bourání vepřína skončilo na konci minulého roku. Místo něj tam vznikne Památník holokaustu Romů a Sintů v Čechách, které chce Muzeum romské kultury otevřít v první polovině příštího roku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Margita Balaštíková byl položen dotaz

S kým chcete uzavřit koalici?

Volby zřejmě skutečně vyhrajete, ale co pak? S kým uzavřete koalici? Protože sami vládnout nemůžete (na to hlasy mít nebudete). A když jste zmínila průzkumy, čemu přičítáte, že v nich poslední době ANO oslabuje?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Uživateli nejlépe hodnocený komentář

Komunisti nebyli takoví zločinci, Uživatel se přihlásil ke kodexu Dobré Diskusepedros491 , 14.05.2023 8:21:08
aby postavili na místě koncentračního tábora vepřín .A historická mapa to dokládá že jen malý kousek bývalé zelené plochy koncentráku bylo zabráno na stavbu vepřína. Ten tábor v Letech nebyl za Masaryka původně stavěn jako likvidační ale převýchovný pro toulavé občany bez trvalého bydliště se špatnými hygienickými návyky a pobyt tam trval jen tři měsíce. To že tam vypukla úplavice je příčinou úmrtí nikdo nebyl v tomto táboře popraven ani umučen. A tábor nebyl čistě zaměřen jen na cikány ale na všechny nepřízpůsobivé občany. Velitel tábora chodil s cikánskou přítelkyni do kina čili rasismus nebyl důvodem pobytu v tomto táboře .Zabezpečení areálu dřevěným plotem bez ostnatého drátu čili nebyl to klasický likvidační tábor jaké stavěli Němci. To vše popisuje kolektiv historiků ve své knize Fakta a mýty kolem Letů .To že si pak z Letů udělali fašisti sběrný tábor z něhož putovali zadržení do likvidačních táborů je jeho další smutná kapitola. Místo zbouraného vysokokapacitního vepřína nebyla vybudovaná náhrada a to bylo ekonomicky velmi špatné rozhodnutí.

|  9 |  0

Další články z rubriky

10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

21:35 10 tisíc, nebo 30 tisíc měsíčně? To je jedno. Neruda brání Fialu

Spor na sociálních sítích mezi publicistkou Apolenou Rychlíkovou a právníkem Robertem Nerudou vyvola…