V Libyi se možná budou dít věci. Stačí, aby Trump kývl Putinovi a OSN zbudou oči pro pláč

23.12.2016 22:04 | Zprávy

Ruský prezident Vladimir Putin podle všeho rozehrává další mezinárodní partii, vedle Sýrie se hodlá angažovat i v Libyi. Rozhodl se podpořit Khalifa Haftara, který v tuto chvíli ovládá asi největší část někdejší ropné mocnosti. Podle agentury Bloomberg tím Putin narušuje dosavadní představy OSN o budoucím uspořádání v zemi.

V Libyi se možná budou dít věci. Stačí, aby Trump kývl Putinovi a OSN zbudou oči pro pláč
Foto: repro foto Youtube
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

Khalifa Haftar vede jednu z vojenských frakcí, které spolu aktuálně bojují o vliv nad – před pár lety ještě relativně bohatou – ropnou zemí. Bohatství si ovšem přivlastňoval bývalý vůdce Muammar Kaddáfí. Haftar navštívil Rusko v posledním půlroce hned dvakrát. Zavítal na ministerstvo obrany i na ministerstvo zahraničí.

V Libyi tak proti sobě stojí Haftar na východě a vláda Fayeze al-Serraje sídlící na západě země. Tuto vládu uznává mezinárodní společenství. Diplomaté jsou si ovšem dobře vědomi toho, že Haftar může s podporou Moskvy nad zemí získat úplnou kontrolu. Vedle Ruska Haftara podporují i vlády v Egyptě a v Saúdské Arábii.

Celý článek naleznete zde

Otázkou je, co se stane po vstupu Donalda Trumpa do úřadu Spojených států. Nastávající šéf Bílého domu avizoval, že za svůj prvořadý cíl považuje porážku radikálních islamistů, kteří působí i v Libyi. Nelze proto vyloučit, že i Trump podpoří Haftara, pokud možný nový vůdce Libye slíbí, že udeří na islamisty.

Haftar prošel v 70. letech minulého století armádním výcvikem v Sovětském svazu a mluví obstojně rusky. Žil však také v USA, kde se snažil zformovat určitou opozici vůči Kaddáfího režimu. V roce 2011 se vrátil do země a oznámil, že hodlá nad Libyií získat kontrolu a moc. Svůj cíl začal také vojenskou cestou naplňovat.

Podle ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova musí být Haftar součástí politického řešení situace v Libyi. Možných řešení celé situace je několik. Haftar může získat moc nad zemí sám nebo může uzavřít dohodu s vládou Fayeze al-Serraje, kterého může uznat za premiéra země výměnou za to, že se sám stane hlavou ozbrojených sil.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

14:45 „Inkvizitor Řezníček.“ Babiš rozpoutal ve Sněmovně bouři. Koncesionáři pohoršeni výstupem ČT

Poslanecká sněmovna v pátek chvílemi připomínala sopku před výbuchem. Šéf hnutí ANO Andrej Babiš hod…