V Plzni byl zveřejněn dokument České televize o uprchlících. V publiku byla socioložka Šiklová a pořádně se rozohnila

17.04.2016 8:45 | Zprávy

REPORTÁŽ Cesta do vysněné Evropy očima uprchlíků z Íránu – matky se synem, záběry z turecko-syrské hranice, z pobřeží Egejského moře i z Balkánu, to je nový dokument z produkce České televize s názvem Uprchlíci, který mohli vidět návštěvníci plzeňského festivalu Finále. Na promítání necelou hodinu trvajícího snímku a následné besedě s režisérem Tomášem Kratochvílem a průvodcem libanonského původu, žijícím v Česku, Hassanem Ezzeddinem, přišlo kolem dvaceti lidí. Objevila se tu i socioložka Jiřina Šiklová.

V Plzni byl zveřejněn dokument České televize o uprchlících. V publiku byla socioložka Šiklová a pořádně se rozohnila
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Kolem iráckého města Dahúk je nespočet uprchlických táborů

Díky skryté kameře a mobilnímu telefonu byly pořízeny záběry převaděčů, turecké policie i tureckých „tajných“, kteří podle autorů vydělávají na byznysu nemalé částky.

Díky Turecku to funguje

„Jakékoliv zvolené řešení nebude dobré, ale bude nejméně špatné a vždy někomu ublíží,“ uvedl na začátku besedy režisér Kratochvíl. „Dohoda dnes mezi EU a Tureckem platí a myslím si, že tak, jak teď funguje, není nejhorší a docela jim fandím, protože to dalo pravidla. Lidi se nemusí za riskantních podmínek přepravovat přes moře, ale mají šanci do Evropy doletět. Zároveň už jich nechodí 10 000 denně, což bylo vražedné a pro Německo neúnosné. Teď ale nevíme, co Turci s uprchlíky dělají, protože jejich tajná policie je velmi hbitá a mocná a vůbec si neumím představit práci auditorů z EU, kteří kontrolují ty miliardy, zda opravdu jdou na pomoc uprchlíkům nebo se někde ztrácejí. Věřím, že to bude nedohledatelné, že se tam dějí strašné věci. Přesto si myslím, že jsme se dostali alespoň o krok dále, že o tomto problému víme, že nyní nám ti lidé ťukají na dveře a ptají se, proč vaše děti žijí v dostatku, pohodlí a bezpečí a naše děti ne?“ dodal režisér.

Integrovat lze!

„Já to vidím z jiného úhlu,“ navázal na to Hassan. „Narodil jsem se jinde než v Čechách a žil jsem v různých zemích světa. Mě zarazilo, že tady organizace chyběla a jak různé státy zneužívaly tu humanitární věc ve svůj prospěch. Turecko mělo nějaké cíle, které chtělo dosáhnout v Sýrii, a Rusové také…“

Do diskuse se pak vášnivě zapojila socioložka Šiklová: „Já považuji za největší chybu jak našeho státu, tak i jiných, že migrační krize začala skoro před rokem, tady se o ní začala zajímat média někdy na konci srpna a začátku září a teprve na začátku října se k tomu vyjádřil, třeba blbě, ale alespoň se vyjádřil premiér Sobotka. Do té doby nikdo nevysvětlil, aby to lidé pochopili, proč ti lidé utíkají, co se děje v Sýrii, proč tam zasahují Rusové, jaká je role Turecka. Nikdo toto nevysvětlil a jenom je nechali – ti naši i zahraniční blbci – sem proudit a stále říkali – oni jdou za lepším. Copak někdo utíká odněkud, aby se měl hůř? Do dneška se jenom ukazují následky a nic se neřeší. Nikdo v Evropě nemá jasnou integrační politiku. Přitom je to naprostá blbost, co někdo říká, že by se ti lidé nedali integrovat. Podívejte se, po druhé světové válce se devět miliónů Němců, od nás dva a půl, z Polska sedm, dostalo do rozflákaného Německa. To se dá řešit, na to je Evropa stavěná, ale nikdo si to nevzal na své triko,“ rozohnila se.

  • Více k dokumentu ZDE

Byli jenom dobrovolníci…

Kratochvíl pak řekl, že krátce dělal dobrovolníka na maďarsko-srbské hranici. „Moje zkušenost je taková, že když tam opravdu nastala humanitární krize, nezareagovaly na to státy, nestihla zareagovat ani OSN, ani větší neziskovky a zbylo to jen na nás, dobrovolnících. Pochopil jsem, že nejflexibilnější a nejrychlejší lidi jsme my dobrovolníci, kteří vybereme pár tisíc euro, jedeme tam, nakoupíme v supermarketu lahve s vodou a nosíme to kolabujícím těhotným ženám, protože nevíme, co by s nimi bez toho vlastně bylo. Nikdo neví, jak to ty lidi napadlo, že zrovna v ten moment se rozhodli, že půjdou do EU. Mně to připadá jako skvělé, protože to vyvrací všechny konspirační teorie, že celý svět je ovládán nějakými tajnými spolky nebo židy. Krásně se na tom ukazuje, že se ty věci dějí samovolně, že mezi lidmi vznikne nějaký sen, že je dobré teď jít do Evropy, přes sociální sítě se to rozšíří, poptávka vyvolá to, že se okamžitě ustaví nějaká struktura převaděčů a všichni na to jen reagují, ale neví, kde se ten impuls stal.“

Nyní podle režiséra dokumentu máme evropsko-tureckou dohodu, ale ještě než začala platit, tak dva týdny před tím prý ustal příliv dalších lidí a utečenci přestali znenadání chodit – maximálně desítky. „Jak je možné, že se to takto utnulo. Pár desítek tisíc lidí je jen na řecko-makedonské hranici. A že teď nechodí, nevíme, co se stane, někde vznikne v kyperprostoru nějaký impuls a za pár měsíců to bude jinak, a všichni na to budou jen reagovat, protože to neumí předpovědět. To je pro mne velmi zajímavé, fascinující,“ zamýšlel se režisér dokumentu.

Ankara vše ví a monitoruje, ale….

„Mám takové podezření, že Turecko o všem, co se děje na pobřeží, ví, protože když dokáží kontrolovat nevinné novináře...,“ podotkl Hassan. Hranice Turecka s Islámským státem podle dokumentu není střežená ani vojáky, ani policisty, a to podle režiséra dokazuje, že Turecko spolupracuje s IS a probíhá tu čilý obchod.

Otázka z publika mířila na Kurdy, kterým dodáváme vojenský i jiný materiál. „Náš spojenec v NATO bojuje proti nim,“ poznamenal mladý tazatel. „Ta otázka je velmi citlivá. Setkali jsme se s jedním soudcem, dostal jsem pár tipů, ale bylo zajímavé sledovat, že když jsme přišli na politiku, tak oni byli strašně zdrženliví v odpovědích, nechtěli jít do detailů a bylo vidět, že se bojí mluvit. Dokonce někteří říkali, že je to v pořádku a že se jim tam líbí, ale bylo cítit, že to, co říkají, není pravda,“ odpověděl Hassan a Kratochvíl doplnil: „Turecká tajná služba nás sledovala všude. Ne kvůli tomu, abychom nepřišli do styku s Islámským státem, ale právě s Kurdy a abychom nevyzdvihovali jejich problémy.“

Zvažoval štáb pokračování dokumentu? „Určitě se tam nevrátím,“ uzavřel režisér. „ Ale chtěl bych natočit ty hlavní hrdiny, uprchlíky z Íránu, jak se mají v Německu, ale oni se nyní neozývají. Myslím si, že se vyděsili z té publicity. Pašeráci už pravděpodobně dnes jsou také někde v Německu, a když se tento dokument zveřejní, mohou z toho Íránci i další naši spolupracovníci mít velký problém a mohou se jim teoreticky i mstít.“

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Tomio Okamura byl položen dotaz

Obvinění

Nemyslíte, že je zvláštní, že v případě, že jde o někoho z opozice, konkrétně teď myslím vás nebo Babiše, tak policie začíná jednat vždy před volbami, kdy se rozpoutává celá kauza? A máte dojem, že se tu měří všem stejně?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Smutná fotka klauna.“ Bolek Polívka to schytal za Bratislavu

9:59 „Smutná fotka klauna.“ Bolek Polívka to schytal za Bratislavu

Herec Boleslav Polívka v pátek zavítal do Bratislavy. Nikoliv jako hostující protagonista na tamní d…