V Praze vznikne muzeum totality, místo ještě nemá

19.09.2019 20:40 | Zprávy

V Praze vznikne Muzeum paměti 20. století. Jeho účelem je zachovat historickou paměť o klíčových událostech minulého století, které souvisely s totalitními režimy v Československu. Rozhodli o tom dnes pražští zastupitelé. Pro muzeum město musí ještě najít vhodnou budovu. Na vzniku muzea spolupracují s městem desítky nevládních organizací.

V Praze vznikne muzeum totality, místo ještě nemá
Foto: Hans Štembera
Popisek: Hana Marvanová

„Smyslem založení ústavu je, aby existovala instituce, která by se starala o zachování historické paměti související s totalitami. Je ostuda, že jej nemáme. Praha tím může splatit dluh, který má celá Česká republika,“ řekla radní Hana Kordová Marvanová (za STAN). Muzeum připomene oběti a důsledky totality, jejich odpůrce a nadcházející generaci má přimět k pochopení totalitárního vládnutí a co k němu vede.

Zastupitelé diskutovali o umístění muzea. Podle opoziční ODS by mělo být v podstavci bývalého Stalinova pomníku. „Vzhledem k tomu, o jakém ústavu se bavíme, tak je místo velmi důležité. Mělo by mít symboliku, aby mladá generace věděla, co jí chceme říct a přenést,“ řekla opoziční zastupitelka Alexandra Udženija (ODS).

Zastupitel Jiří Pospíšil (TOP 09) řekl, že muzeum chce mít koalice Pirátů, Prahy Sobě (PS) a Spojených sil pro Prahu (TOP 09 a STAN) do konce volebního období. „Nejsem si jist, že Stalinův pomník zvládneme do tří let opravit a muzeum tam otevřít. Pro nás je důležité kdy, ne kde,“ řekl.

Umístění v podstavci zpochybnila místostarostka Prahy 7 a zastupitelka Lenka Burgerová (PS). Oprava je podle ní finančně i časově náročná a na území je stavební uzávěra. „Územní studie by trvala dva roky, jak dlouho sanace, to je otázka. Muselo by se to překolaudovat a uvést do souladu se současnými normami,“ řekla. Zároveň by provoz muzea negativně ovlivnil provoz parku. Podle starosty Prahy 7 Jana Čižinského (Praha Sobě) na to park není uzpůsoben.

Podzemí pomníku je v dezolátním stavu a oprava by podle radního Jana Chabra (TOP 09) mohla zabrat až osm let. „Jakákoliv rychlá sanace není možná,“ řekl. Praha proto hledá jiná místa. Jedním z nich je vila v Dělostřelecké ulici, kde bylo shromažďovací místo gestapa a sídlila tam sovětská kontrarozvědka Směrš. Vila patří státu a město by ji s ním muselo vyměnit, nebo koupit.

Ústav má fungovat na principu muzea, které bude vytvářet sbírky a bude také pořádat výstavy, vzdělávací akce, zaznamenávat vzpomínky pamětníků nebo pořádat školení, konference a workshopy. Bude spolupracovat s domácími i zahraničními odborníky a institucemi. Muzeum má řídit sedmičlenná správní rada, kterou jmenuje zakladatel, tedy hlavní město.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Tomio Okamura byl položen dotaz

Pozice ministra vnitra

Dobrý den pane Okamuro, Zajímalo by mě, kdybyste hypoteticky byl na pozici ministra vnitra, pod kterého také spadá Česká pošta, na co byste se zaměřil? Bylo by to na kvalitu této služby? Podle mě jde Česká pošta do pr... Nejen že za Rakušana došlo ke zhoršení dostupnosti a snížení počtu poboček, ale...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

11:51 Nora Fridrichová odkryla „pravdu“ kolem vydání Okamury

Kriminalisté požádali sněmovnu o vydání předsedy SPD a poslance Tomia Okamury k trestnímu stíhání ve…