Někdejší jednatelka společnosti Pozemní a vodní stavby Eliška Veselá odmítla vypovídat a soud jí vyhověl. Důvodem je podle ní fakt, že by jí mohlo hrozit trestní stíhání. Podrobnosti nesdělila. Veselá podle vyšetřovatelů udělila coby jednatelka firmy plnou moc pro zastupování společnosti Vladimíru Kančevovi. Ten dříve rovněž odmítl před soudem vypovídat.
Soud ze stejného důvodu nevyslechl dříve také například Věru Bohuslavovou, která pracovala ve firmě organizující veřejné zakázky. Podle obžaloby dodávala zaměstnancům podklady pro zpracování zadávací dokumentace. Výpověď odmítl i stavbyvedoucí Miroslav Červený, o kterém obžaloba tvrdí, že se stejně jako Kančev podílel na tvorbě falešných faktur.
Kančev měl údajně na starosti faktury za několik milionů korun za práci, která se ve skutečnosti nevykonala. Peníze směřovaly firmě Fisa, které šéfuje jedna z obžalovaných, podnikatelka Ivana Salačová. Ta se jako jediná přiznala ke korupci. Obžaloba pro ni za to navrhuje pozici spolupracující obviněné. Mohl by jí hrozit nižší trest. Salačová již několikrát uvedla, že peníze z fiktivních faktur byly určené na úplatky.
Rath kauzu považuje za politický proces
Státní zastupitelství v kauze viní kromě Ratha dalších deset lidí z manipulací s veřejnými zakázkami ve Středočeském kraji, kterému Rath šéfoval jako hejtman. Údajně věděl o korupci a přebíral provize. Někdejší politik vinu odmítá a kauzu označuje jako politický proces. Podle něj se se ho snažila konkurence zbavit coby nepohodlného opozičního politika. Tendry byly prý pod mnohonásobnou kontrolou a nebylo možné je ovlivnit.
Žalobce Petr Jirát ale na základě policejního vyšetřování a zejména odposlechů tvrdí, že stavební a zdravotnické zakázky z části financované Evropskou unií byly domluvené pro předem vybrané společnosti, což prý provázela korupce.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam, čtk