Už za necelé dva měsíce si připomeneme 17. listopad, tentokrát přesně třicet let od sametové revoluce. Jak podle vás veřejnost tento svátek vnímá?
Nevím, jestli ho veřejnost obecně vnímá jako svátek… možná spíš jako výročí významné historické události, která zásadně změnila směřování našich životů. Kdybyste se zeptal mě, jak ho vnímám já, na to bych odpovědět asi uměl spíš…
Dobře, a co tedy znamená 17. listopad pro vás osobně?
I já ten den vnímám jak den, kdy došlo k významné a přelomové události našich moderních dějin.
Domníváte se, že tento svátek prožívají intenzivně i voliči A. Babiše a M. Zemana, nebo máte pocit, že se z něj stal svátek spíš tzv. liberálně-demokratických stran?
Ano, trošku mám pocit, že si ten den někdo přivlastnil…
Prezident Miloš Zeman oznámil, že ani letos nebude 17. listopad slavit veřejně. Zapálí svíčku doma a bude vzpomínat. V médích připomenul, že věnce a kytice od něj a premiéra skončily loni v koši a také zopakoval, že na Národní třídě nešlo o „krvavou řež“ nebo „nestandardní masakr.“ Je v pořádku, že prezident veřejně nevystoupí, i když si připomínáme 30. výročí od „sametu“?
Myslím si stále totéž. Prezident má nárok na svůj názor i na konání podle svého nejlepšího vědomí a svědomí. Nepochybuji, že Miloš Zeman ví, proč ten den bude dělat to, co bude dělat. Mně ani v nejmenším nepřísluší, abych to soudil. Jakkoliv.
Letos se 17. listopad pravděpodobně ponese v duchu obřích demonstrací. Alespoň to slibuje spolek Milion chvilek. Domníváte se, že to, že pravděpodobně bylo zastaveno trestní stíhání Andreje Babiše, vzalo Milionu chvilek vítr z plachet, nebo je tomu právě naopak? Jak v tomto směru vnímáte náladu ve společnosti?
Já už v Česku nevím... ale vím jistě, že kdyby státní zástupci oznámili, že poženou Andreje Babiše před soud, že by se v médiích ozýval velmi slyšitelný potlesk. Že státní zástupci došli k závěru, že je policií shromážděný materiál neopravňuje poslat premiéra před soud, je pro mnohé velkým zklamáním. Moc tomu nerozumím... jde přece o spravedlnost... a státní zástupci řekli a vysvětlili, že a proč Andrej Babiš trestný čin nespáchal. Konec. Tečka. Jsme přece občany právního státu... nebo ne? Kdyby byl Andrej Babiš souzen, jistě bychom v právním státě žili... to až do doby, kdy by ho vinným neshledal ani soud. Pak by se ozývala stejná ALE jako tomu je dnes... proto tomu všemu nerozumím, pokud to nechci vidět jednoznačně jako politický boj... jehož cílem bylo odstranit z politiky pro mnohé velmi nepříjemného Andreje Babiše.
Když jsme u toho, co říkáte na to, že státní zastupitelství trestní stíhání premiéra zastavilo? Celou věc ještě sice může zvrátit nejvyšší státní zástupce, ale i tak, čekal jste takový výsledek?
Začnu od konce. Ano, já jsem tento výsledek čekal. Přece nejsem tak naivní, abych se domníval, že člověk, jako Andrej Babiš udělá kvůli triviálním padesáti milionům takovou fatální chybu, omlouvám se těm, kteří milion nikdy neviděli a ani neuvidí, a neporadí se s právníky, jestli krok, který před mnoha lety udělal, je krokem v rámci zákona nebo mimo něj. Bohatí lidé mají velmi dobré právníky a své kroky ladí vždy do souladu se zákonem. A Andrej Babiš od svých právníků věděl, že může být v klidu, že nic protiprávního neudělal... a také neudělal. Jenom chci připodotknout, že inkriminovaných padesát milionů bylo na Čapím hnízdě jen kapkou v moři... ta rekonstrukce vyšla na nějakou jednu miliardu a ještě hodně milionů přes... to byly peníze, které tam vložila soukromá firma... spočítejte si, kolik procent do rozpočtu znamenalo padesát milionů... navíc Andrej Babiš celou dotaci do haléře vrátil... pokud je mi známo...
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: David Hora