Pro cla a obchod by se tak měly ve větší míře využívat moderní nástroje a technologie, především elektronické prostředí. Nový zákon má přizpůsobit české zákony novému unijnímu celnímu kodexu účinnému od letošního května. Vláda nepředpokládá, že by změny významně zatížily státní pokladnu. Pokud například firma tzv. poskytne jistotu složením částky na účet, bude moci tuto jistotu používat k zajištění celního dluhu opakovaně pro více obchodů. Mělo by to podle vlády usnadnit život hlavně menším podnikům, které nebudou muset zajišťovat celní dluh opakovaným skládáním peněz.
Novela také zasahuje do zákona o DPH
Přijaty by podle výborů měly být i související novely, podle nichž například finanční a celní správa získají celostátní působnost k daňové kontrole. Celníci nově budou moci prověřovat spáchání trestných činů u daně z přidané hodnoty.
Novela také zasahuje do zákona o DPH a do svobodných pásem, někdy nazývaných bezcelní zóny. Svobodná pásma jsou územím uvnitř EU, která ale úředně nespadají do celního území unie. V Česku je jich deset. Pokud tuzemský vývozce umístí zboží do tohoto pásma, je podle dosavadního zákona zboží osvobozeno od DPH a vývozce má nárok na odpočet daně.
Podle ministerstva financí se ale tento instrument dá zneužít k machinacím, protože většina zboží se z pásem vyváží za nižší ceny, než za jaké se do nich dodává. Rizikem také podle MF je, že ve svobodném pásmu se zboží prodá, ale nevyveze a vrací se do tuzemska s nižším základem daně a dovozce pak tedy zaplatí nižší daň. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) již dříve řekl, že v posledních dvou letech se podle celní správy umísťovalo zboží do těchto pásem v 98 procentech jen kvůli snížení ceny. Vláda proto navrhla, aby vývozce musel vývoz prokazovat potvrzením celního úřadu o tom, že zboží již opustilo území EU.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp