V4 nezastaví nic, Němci s Francouzi všechno. Z Trikolóry zaznělo o EU a důležité smlouvě

03.01.2020 17:21 | Zprávy

Advokát a právní expert Zdeněk Koudelka (Trikolóra) se na svém blogu na serveru Aktuálně.cz pustil do podrobného popisu, co je Lisabonská smlouva. Je podle něj potvrzením trendu, který vede k rozšiřování většinového hlasování, bujení evropské moci a zvyšování přerozdělování. Tato smlouva podle jeho slov byla také krokem na cestě, kterou započala již Maastrichtská (1992) a Amsterodamská smlouva (1997).

V4 nezastaví nic, Němci s Francouzi všechno. Z Trikolóry zaznělo o EU a důležité smlouvě
Foto: Archiv PL
Popisek: Zdeněk Koudelka

Podle Lisabonské smlouvy pro přijetí rozhodnutí stačí většina, 55 %, členských států s 65 % obyvatel Evropské unie. Po odchodu Británie 15 členských států stačí k rozhodnutí, které podle právníka Koudelky zaváže všechny. „Ani čtyři státy visegradské skupiny nemohou takovému rozhodnutí zabránit, i kdyby byly posíleny o Rakousko či některé další země. Na druhé straně však nemůže být prosazeno nic bez souhlasu Německa a Francie, což jsou země vytvářející společný hlasovací tandem a žije v nich třetina obyvatel Unie. Ty s podporou 2 až 3 dalších států zabrání tomu, co nechtějí,“ dodává.

Tím, že do většinového hlasování byla přesunuta oblast azylové politiky, dnes masové migrace s možností vnutit státům cizince v rámci přerozdělování migrantů, je prý narušena svrchovanost spočívající ve výlučném panství nad státním územím. „Pokud Německo ze své vůle přijalo značné množství migrantů, aniž se ptalo svých sousedů, má si tento problém řešit samo, a ne jej přesouvat skrze bruselská rozhodnutí na jiné státy, jež mají opatrnější imigrační politiku,“ míní Koudelka.

Poukázal na bujení evropské moci, kdy se po Lisabonské smlouvě posílil trend, kdy si bruselské ústředí prý uzurpuje stále více oblastí pro své centrální rozhodování, které přitom nejsou výslovně v základních smlouvách o Evropské unii zmíněny jako působnost Evropské unie. „Aktivistický Brusel si je však přivlastní s vágním odvoláním, že souvisí např. s otázkou jednotného trhu,“ upozorňuje a jako příklad zmiňuje oblast ochrany osobních údajů, kde se i malý obecní úřad na Moravě musí přizpůsobit bruselským pokynům.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

15:59 Cecílie Jílková: Pozor, pandemická dohoda WHO má sloužit lobbistům, cenzuře a digitálnímu sledování

Pokud vám minulá pandemie přišla jako zlý, hodně dystopický sen, tak Pandemická dohoda WHO v podstat…