Darknet představuje skrytou část internetu kterou běžné internetové prohlížeče nevidí. Stránky v rámci „temného internetu“ (překlad anglického slovíčka darknet) využívají koncovku onion (cibule) a k jejich zobrazení slouží speciální prohlížeče, jako je například takzvaný Tor. Díky své anonymitě je darknet oblíbenou platformou pro ilegální činnosti, ať už se jedná o šíření dětského porna, prodej zbraní či drog, až po objednávání vražd.
V souvislosti s distribucí drog darknet jako prostředek dorazil i do Česka. Policistům se totiž nedávno podařilo rozbít skupinu Čechů, kteří distribuovali zakázané drogy právě ve skryté části světové sítě. Drogová činnost velkého rozsahu byla rozkryta Národní protidrogovou centrálou ve spolupráci s Celní správou a Českou poštou.
V rámci operace s kódovým označením Airbus zadrželi policisté skupinu pěti osob, která prostřednictvím darknetu dlouhodobě distribuovala omamné a psychotropní látky.
Osoby pocházející z České republiky nabízely k prodeji například extázi, kokain, ketamin a drogu MDMA. Pachatelé byli ve věku 25 až 28 let.
To, jak fungovali, vysvětlili policisté na tiskové konferenci. Dva ze skupiny se primárně orientovali na nabídku a zprostředkování obchodu. Zbytek se věnoval distribuci drog mezi koncové odběratele. Zakázané látky se do Česka dostávaly pokoutně především z Belgie a Nizozemí skrze dodávky soukromých kurýrních společností. Následně byly drogy pašovány nejen po Česku ale i do dalších zemí včetně USA, Austrálie či Ruska. K rozvozu drog využívali pachatelé výhradně služeb České pošty.
Pachatelé vystupovali pod pseudonymem „czechairlines“, drogy nabízeli od roku 2015, přičemž působili na přibližně šesti virtuálních tržištích fungujících v rámci sítě TOR fungující na skrytém internetu. Jako platební prostředek využívali virtuální měny bitcoin, litecoin, ethereum a monero. Převážně používali prostředků šifrované komunikace. Během akce bylo při celkem 9 domovních prohlídkách zadrženo na 6 kilogramů omamných a psychotropních látek. Organizátorům nyní hrozí trest odnětí svobody ve výši 8 až dvanácti let.
Druhou operací, na které policie relativně nový fenomén demonstrovala, byla akce s kódovým označením Komp. V tomto případě se jednalo o jednoho pachatele, prodejce, který distribuoval psychotropní látky prostřednictvím osmi virtuálních tržišť, na kterých působil.
Tento pachatel vůbec nepoužíval telefon, ale využíval výlučně šifrovanou komunikaci. S koncovými zákazníky nebo i součástmi distribučního řetězce drog vůbec nepřicházel do kontaktu, sdělil na tiskové konferenci ředitel Protidrogové centrály, brigádní generál Jakub Frydrych.
„Tento člověk obchodoval s extází, kokainem, amfetaminem a vysokopotentním konopím,“ uvedl.
Na virtuálních tržištích se jednalo o významnou osobu. Obviněný vystupoval pod přezdívkami Bushplanet a DonkeyKong. Drogy nabízel minimálně od roku 2017, přičemž působil nejméně na čtyřech virtuálních tržištích v rámci darknetu, dodal.
Společným jmenovatelem obou případů je prohlížeč TOR, darknet a zároveň využívání virtuálních měn a poštovních a kurýrních služeb.
„Chceme na dvou případech demonstrovat proměnu nelegálních drogových poměrů v České republice, a to směrem k využívání skrytých platforem,“ vysvětlil plukovník Frydrych. „Do jisté míry se zvyšuje nabídka psychotropních látek a jedů i pro ty zájemce, kteří jinak nemají kontakty s kriminální subkulturou, nemají kontakty na distributory nebo výrobce,“ dodal. „Tento model přepravy pracuje zejména s menšími množstvími drog ve vysoké frekvenci,“ vysvětlil. Podle Frydrycha bude tento způsob distribuce v budoucnu součástí obchodu s drogami i v České republice.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jok