Soudce Robert Fremr byl jmenován Petrem Pavlem do funkce ústavního soudce. Poté, co však vyšly na povrch informace ohledně jeho rozhodování například v kauze Olšanských hřbitovů, změnil prezident své stanovisko a jeho jmenování pozdržel.
Případ Olšanské hřbitovy z roku 1988 je jedním z posledních zpolitizovaných procesů minulého režimu. Tři muži byli obviněni na základě vandalského činu právě na Olšanských hřbitovech. Z dopisu, který Fremrovi 4. srpna zaslal jeden z obžalovaných, Alexandr Eret, vyplývá, že soudce Fremr si byl vědom, že vyšetřování zahájila Státní bezpečnost a že některé výpovědi obviněných byly vynucené. Fremr měl podle Ereta vědět i o tom, že případ byl sledován veřejností a filmován.
Internetem se nyní šíří ukázka z propagandistického filmu s názvem „Stalo se 31. května“ o tomto případu, což jen potvrzuje Eretovo tvrzení, že Fremr se na zpolitizovaném soudním procesu významně podílel a o tom, že je proces komunistickým režimem propagován, musel vědět.
První minuty filmu informují o těžkém vandalismu na hřbitovech, při kterém bylo poničeno třicet pomníků sovětských vojáků. Film pokračuje rozhovorem s lékařem z psychiatrické kliniky, který potvrdil, že činu se pravděpodobně dopustily osoby „velmi nízké morální úrovně“ s podprůměrnou inteligencí. Dále bylo řečeno, že výslechy pachatelů jen dokreslily jejich vandalský čin.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lucie Kroutilová