Václav Havel bude mít svoji ulici v severopolském Gdaňsku

22.12.2011 21:58 | Zprávy

Severopolský Gdaňsk pojmenuje jednu ze svých ulic po posledním československém a prvním českému prezidentovi Václavu Havlovi. Jednomyslně o tom dnes rozhodla rada města. Třída Václava Havla se pro pěší i vozidla otevře v pátek. Pojmenovat některou z ulic po Havlovi chce i primátorka třetího největšího polského města Lodž.

Václav Havel bude mít svoji ulici v severopolském Gdaňsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel: Devátý prezident Československa, první prezident České republiky

"Havel byl českým Walesou," přirovnal dnes starosta Gdaňska Pawel Adamowicz bývalého českého prezidenta k Lechovi Walesovi, ikoně boje proti komunismu v Polsku. Walesa se od 70. let postupně stal vůdčí osobností boje proti komunistické diktatuře v Polsku. Po pádu totality byl prvním demokraticky zvoleným polským prezidentem.

"Když skoná někdo takový, jen těžko si lze představit, aby Gdaňsk, který je symbolem změn ve střední a východní Evropě, městem svobody, neuctil památku českého Walesy," řekl Adamowicz. V Gdaňsku v roce 1980 vznikla Solidarita, první nezávislá odborová organizace ve východním bloku. Její zrod je mnohými považován za začátek konce komunismu v Polsku. V čele Solidarity stál Walesa, který byl po jejím zákazu poté, co byl v prosinci 1981 v Polsku vyhlášen výjimečný stav, do listopadu 1982 internován. V roce 1983 dostal Nobelovu cenu za mír.

Jméno Václava Havla bude mít nová, asi dva kilometry dlouhá ulice na jihu Gdaňsku. Používat se začne v pátek ráno.

Další ulice v Lodži

Starostka Lodži Hanna Zdanowská dnes podle polských médií informovala o tom, že v lednu městské radě navrhne, aby se po Václavu Havlovi pojmenovala některá z existujících nebo teprve vznikajících ulic ve městě. Někdejší český prezident Lodž navštívil v roce 1998. Zašel tehdy kromě jiného na tamní židovský hřbitov, kde jsou pohřbeni i pražští Židé, kteří za druhé světové války zahynuli v lodžském ghettu.

V Česku se už také objevily návrhy na pojmenování různých míst po Havlovi, který zemřel v neděli ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku. Už nyní je jasné, že jeho jméno ponese základní škola Na Valech v Poděbradech, kam sám chodil. V Karlových Varech vznikla petice, aby nynější Moskevská ulice byla přejmenována na ulici Prezidenta Václava Havla. Do úterka více než 10.000 lidí podpořilo výzvu, aby bylo po Havlovi pojmenováno pražské letiště v Ruzyni.



 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budoucnost

Vážený pane Bartoši, dokázal jste nevídané a podle mě jste jeden z nejlepších politiků u nás. Zajímalo by mě, co máte v plánu dál? Funkci předsedy jste složil. Zůstanete ale i nadále v politice? A neuvažoval jste o kandidatuře na prezidenta?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…