Václav Havel bude mít svoji ulici v severopolském Gdaňsku

22.12.2011 21:58 | Zprávy

Severopolský Gdaňsk pojmenuje jednu ze svých ulic po posledním československém a prvním českému prezidentovi Václavu Havlovi. Jednomyslně o tom dnes rozhodla rada města. Třída Václava Havla se pro pěší i vozidla otevře v pátek. Pojmenovat některou z ulic po Havlovi chce i primátorka třetího největšího polského města Lodž.

Václav Havel bude mít svoji ulici v severopolském Gdaňsku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Václav Havel: Devátý prezident Československa, první prezident České republiky

"Havel byl českým Walesou," přirovnal dnes starosta Gdaňska Pawel Adamowicz bývalého českého prezidenta k Lechovi Walesovi, ikoně boje proti komunismu v Polsku. Walesa se od 70. let postupně stal vůdčí osobností boje proti komunistické diktatuře v Polsku. Po pádu totality byl prvním demokraticky zvoleným polským prezidentem.

"Když skoná někdo takový, jen těžko si lze představit, aby Gdaňsk, který je symbolem změn ve střední a východní Evropě, městem svobody, neuctil památku českého Walesy," řekl Adamowicz. V Gdaňsku v roce 1980 vznikla Solidarita, první nezávislá odborová organizace ve východním bloku. Její zrod je mnohými považován za začátek konce komunismu v Polsku. V čele Solidarity stál Walesa, který byl po jejím zákazu poté, co byl v prosinci 1981 v Polsku vyhlášen výjimečný stav, do listopadu 1982 internován. V roce 1983 dostal Nobelovu cenu za mír.

Jméno Václava Havla bude mít nová, asi dva kilometry dlouhá ulice na jihu Gdaňsku. Používat se začne v pátek ráno.

Další ulice v Lodži

Starostka Lodži Hanna Zdanowská dnes podle polských médií informovala o tom, že v lednu městské radě navrhne, aby se po Václavu Havlovi pojmenovala některá z existujících nebo teprve vznikajících ulic ve městě. Někdejší český prezident Lodž navštívil v roce 1998. Zašel tehdy kromě jiného na tamní židovský hřbitov, kde jsou pohřbeni i pražští Židé, kteří za druhé světové války zahynuli v lodžském ghettu.

V Česku se už také objevily návrhy na pojmenování různých míst po Havlovi, který zemřel v neděli ve věku 75 let na své chalupě na Hrádečku. Už nyní je jasné, že jeho jméno ponese základní škola Na Valech v Poděbradech, kam sám chodil. V Karlových Varech vznikla petice, aby nynější Moskevská ulice byla přejmenována na ulici Prezidenta Václava Havla. Do úterka více než 10.000 lidí podpořilo výzvu, aby bylo po Havlovi pojmenováno pražské letiště v Ruzyni.



 

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: aš, čtk

Ing. Patrik Nacher byl položen dotaz

Vy jste teď sice pro zmrazení platů, ale co to řeší do budoucna?

Nemyslíte, že je třeba vyřešit vaše platy nějak komplexně, abyste brali přiměřeně se vším všudy? Ne že budete brát obří platy a ještě k domu dostávat obří náhrady. Vždyť to je výsměch všem a je jedno, že se teď snažíte problém oddálit, to není řešení. Nebo jak si to představujete za 5 let až by došl...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

22:10 „Do posledního Ukrajince.“ Zní, protože Bílý dům chce poslat do války osmnáctileté

Ukrajina čelí tlaku ze strany Bidenovy administrativy, aby zvýšila počet vojáků snížením věku pro od…