Václav Klaus připomněl, že s Václavem Havlem se poprvé viděl již v šedesátých letech. „Byl jsem v redakční radě měsíčníku Tvář a tam jsme se viděli. Během 70. a 80. let jsme se přímo nesetkávali, ale byla řada přátel, kteří ty kontakty měli,“ sdělil bývalý prezident pro Blesk. Sedmnáctý listopad a události, jež se děly po něm, považuje Václav Klaus za velmi pozitivní, avšak ve studiu řekl, že svět se pro něj nezačal točit až při revolučním listopadu, ale mnohem dříve. „Musím připomenout, svět nezačal 17. listopadem 1989. Pro mnohé z nás začal již prvním jistým vzepětím naší země, to byla druhá polovina šedesátých let. Ta teda nakonec skončila takzvaným Pražským jarem a vpádem vojsk Varšavské smlouvy,“ pronesl. Dodal k tomu, že právě jeho generace aktivně prožívala šedesátá léta, kdy sám aktivně publikoval novinové články či dával první rozhovory rádiu a televizi.
„Ten vpád těch vojsk způsobil, že na dvacet let bylo vše zakonzervováno, ale my jsme to znali, my jsme to věděli a my jsme po tom listopadu 89 nemuseli nic nově objevovat. Prostě pro skupinu lidí kolem mě, mé generace, kteří jsme měli to štěstí, té příležitosti těch šedesátých let, tak my jsme na to svým způsobem byli připraveni. Takže já musím říci, že ten sedmnáctý listopad nebyla úplně z nebe spadlá věc. Nikdo jsme samozřejmě nemohli vědět, jaký bude konkrétní průběh toho konce, ale že všechno směřovalo k tomu, že se celý ten společenský proces vedl tímto směrem a šlo jenom o to, jaký svým způsobem náhodný symbol vyvolá tu změnu, a tu vyvolala studentská demonstrace sedmnáctého listopadu. Že k tomu všechno směřuje a podobně, já opakovaně říkám, myslím, že i v té knížce je to zmíněno, že já myslím, že trivializujeme osmdesátá léta a vůbec nediskutujeme vážně jisté posuny, které v té době u nás probíhaly,“ sdělil ekonom Klaus o tehdejších událostech.
Jakožto první porevoluční ministr financí, kterým se Klaus stal už 10. prosince 1989, odmítl přistoupit na tvrzení některých účastníků, že tušili přesně, kdy a jak přijde konec komunistického režimu. Připustil ale, že tušení ve vzduchu bylo, v roce 1989 si raději nebral volno.
„Kdy ten komunismus musí už definitivně padnout, tak to nevěděl nikdo. Ať se nikdo nevychloubá, že to věděl, ať taky nikdo nevykládá smyšlené, vykonstruované spiklenecké teorie, kdo to tehdy udělal, způsobil a tak dále. To byl celospolečenský evoluční proces, který čekal na svou poslední kapku, až hrnec přeteče. Můj kolega Dušan Tříska, s kterým jsem včera vystupoval, mi připomněl, jak jsme si v roce 1989 nechtěli vzít ani jeden den dovolené. Nechtěli jsme zmizet odsud, nechtěli jsme být mimo. Myslím, že tento příměr něco naznačuje, ve vzduchu to bylo,“ popsal tehdejší nálady Klaus.
Řeč se přesunula na slavné video Václava Klause, kde vystupoval v rakouské televizi a popisoval možnosti reforem v Československu. „Vy jste tři dny po pádu berlínské zdi 12. 11. vystoupil v rakouské televizi, kde jste mluvili o možných reformách v Československu. Vy jste tvrdil, že jsou třeba udělat, komunisté byli ale poměrně pomalí. Vy jste tehdy, může to tak vypadat, obhajoval tu pomalost tak, aby to nebylo příliš rychlé. Znamená to, že jste tehdy ještě neměli tušení, jako moc se ta doba posouvá?“ zeptal se moderátor.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: tle