Do Schwerinu jej přivedlo pozvání AfD (Alternativy pro Německo), aby promluvil na zahájení její volební kampaně do zemských voleb, které se tam uskuteční 4. září.
Klaus se svěřil s tím, že nedávná komunistická minulost je tam ještě vidět. „Srovnám-li vesnice, pořádek, čistotu, záchody, ochotu personálu v hotelu, zbývající paneláky, neúplné pokomunistické vlastnění či nevlastnění různých veřejných či poloveřejných prostor (a tím uklízení a starání se o ně) s Bavorskem (nebo Rakouskem), je to pořád velmi jiné,“ napsal Klaus.
Celý text je ZDE
Slabý potlesk pro Klause
Připomněl, že Schwerin je hlavní, i když nikoli největší město spolkové země Meklenbursko-Pomořansko. Město mělo na konci komunismu 130 000 obyvatel, dnes jen 95 000, čtvrtina lidí odešla na západ Německa.
Podle Klause je tato migrace méně odrazem zdravé flexibility a adaptability pracovních sil, více výrazem relativního neúspěchu východoněmecké postkomunistické transformace. „Ve svém projevu jsem – při zmínce brexitu (a zcela zbytečných katastrofických prognóz jeho důsledků) – zmínil svou zkušenost s dělením Československa a okrajově jsem poznamenal, že naše dělení země bylo lépe koncipováno a provedeno než jejich opačný proces, ono ‚Wiedervereinigung‘ (znovusjednocení). Čekal jsem silnější potlesk za tento výrok, jako tomu bylo před časem v Drážďanech. Tady nikoli,“ poznamenal.
Hysterická reakce na AfD
AfD uváděla Klausovo vystoupení pod názvem migrace a tak ho také interpretovala média. Místní deník Schweriner Volkszeitung z Klausova vystoupení vybral tři klíčové teze:
- pokračování masové migrace zničí Evropu a její kulturu a tradice i bez jakéhokoli terorismu;
- masová migrace je ohrožením našich životů, ohrožením kvality našeho života, ohrožením našich zvyků a tradic;
- masovou migraci nezpůsobili migranti, ale evropští politici, v čele s politiky německými.
„Lepší shrnutí svého projevu bych udělat neuměl,“ podotkl k tomu Klaus.
Svěřil se i s tím, že AfD přijel podpořit rád. Podle průzkumů má AfD v této spolkové zemi 19 % podpory, jejich předseda Leif-Erik Holm (ekonom) doufá, že to bude ve volbách číslo ještě vyšší. „Reakce na AfD je hysterická – říkali mi, že 50 až 70 % jejich předvolebních plakátů je do rána zničeno. Viděl jsem pomalované a znehodnocené billboardy podél silnic,“ podotkl Klaus.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam