Václav Moravec o budoucnosti médií: Češi na to nejsou připraveni. Přijdou roboti

17.05.2020 9:50 | Zprávy

Moderátor České televize Václav Moravec je přesvědčen, že část práce žurnalistů mohou vykonávat roboti. Je přesvědčen, že přijde doba, ve které se o kus novinářské práce postará umělá inteligence. Ale jsou na to Češi připravení? Podle Moravce nikoliv.

Václav Moravec o budoucnosti médií: Češi na to nejsou připraveni. Přijdou roboti
Foto: Screen ČT24
Popisek: Václav Moravec

Pokrok se nedá zastavit. Přesvědčili se o tom dělníci, kteří na počátku 19. století ve Velké Británii rozbíjeli stroje, neboť jim zazlívali, že je připravují o práci.

Václav Moravec v rozhovoru pro magazín Finmag poznamenal, že se tento proces dotkne i žurnalistiky. I v tomto oboru prý začnou hrát větší roli stroje, resp. umělá inteligence, která člověka v některých novinářských činnostech nahradí.

Kupříkladu předpověď počasí či jiné podobně jednoduché texty v budoucnu mohou psát roboti.

Česká společnost na to však podle Moravce není připravena.

Myslím, že příliš ne. Veřejnost totiž ani není sofistikovaněji připravována na práci se síťovými digitálními médii. Učí se nejmladší generace v hodinách češtiny, jak se změnilo čtení nebo jak fungují emotikony? Změnila se výuka společenských věd, tak abychom si uvědomili, jak média utvářejí náš pohled na svět a na nejnovější dění? Není tady dostatečná osvěta ani pro starší generace, protože i celoživotní vzdělávání je důležitá věc. A teď do toho ještě hoďte umělou inteligenci v žurnalistice. Míra času, který trávíme ponořeni do médií, vůbec neodpovídá našim kompetencím a našim teoretickým poznatkům o tom, jak síťová digitální média fungují nebo jak se pod jejich tlakem proměňuje jazyk. Co vám budu povídat, vy sami to víte nejlépe, protože jste oběťmi tuzemského vzdělávacího systému. Nabízí vám něco takového?“ otázal se v rozhovoru Moravec.

Je přesvědčen, že žáci a studenti by se měli učit o vlivu médií na společnost napříč předměty. V dějepise by se studenti mohli dozvídat o historii médií, v základech společenských věd či v občanské výchově by se zase mohli dozvědět něco o vlivu médií na společnost. Obává se však, že zatím se toho žáci a studenti mnoho o médiích a mediální gramotnosti nedozvídají.

Zdůraznil však také, že v některých ohledech novináře nahradit nepůjde. Třeba při psaní analýz a podobných složitějších textů. Jinými slovy, textů s přidanou hodnotou.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Ivan Bartoš, Ph.D. byl položen dotaz

Budete se ucházet o pozici lídra strany pro příští volby?

Upřímně, kdo jiný než vy by to měl být? Co vím, tak řada lidí volí Piráty jen kvůli vám. A ještě jeden dotaz, nepřijde vám až paradoxní, že váš nástupce stranu do voleb vést nechce? Myslíte, že je to dobře? S ohledem na to, že je to Hřib, tak možná i ano, ale jinak tomu moc nerozumím.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Foltýn? Temná hnusota. Když budou chtít, pozavírají vás. Kovář Štrunc už šikanu státu zažil, teď mluví

4:44 Foltýn? Temná hnusota. Když budou chtít, pozavírají vás. Kovář Štrunc už šikanu státu zažil, teď mluví

Pár halířů za kilowatthodinu. To jsou ceny elektřiny ve Vietnamu a v Číně. Do toho sibiřský plynovod…