"Byla to jasná zrada ze strany spojenců Československa, ať se to dnes trivializuje, jak chce. Oni měli garantovat bezpečnost či ochranu před napadením a Francie, Anglie a vlastně i Sovětský svaz se na to vykašlaly," řekl o Mnichovské dohodě Tichomir Mirkovič, jenž bojoval proti nacistům v řadách osvobozeneckých vojsk a partyzánských oddílů Jugoslávie. ParlamentníListy.cz se na dohodu o postoupení pohraničních území Československa Německu, která byla podepsána před osmdesáti lety, zeptaly válečných veteránů.
Nesmíme zapomenout!
"Bylo mi patnáct let. Žil jsem na Valašsku, což bylo takové uzavřenější území, ale na školách vládla vlastenecká výchova. Věděli jsme, že se děje něco zlého, ale jasně jsme si nebezpečí uvědomili, až když jsme viděli, jak Němci projeli Zlínem. Byl to dost divný pocit," sdělil plukovník Alois Dubec. "Když byla podepsána Mnichovská dohoda, neměli jsme skoro žádný přehled o politice nebo o tom, co se dělo," podotkl Mirkovič.
Podle partyzána by měla hlavně média neustále připomínat zradu Mnichovské dohody, protože mimo jiné i z ní vzešlo následné obrovské válečné utrpení. "Zločiny, které byly spáchány na českém národě, by jen hlupák vyčítal dnešním Němcům, Francouzům či Britům. Nemohou za to, co udělali jejich tátové a dědové. Vždyť oni to také odsuzují. Na druhou stranu se na to nesmí zapomínat, přestože by někteří chtěli, aby se o tom už nemluvilo. Hlavně ti, co mají máslo na hlavě," doplnil.
Nemohli jsme vyhrát!
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Rychetský