Příslušníci Aktivních záloh by podle Cimburka mohli být v případě nutnosti nasazeni po boku profesionálních vojáků k plnění úkolů Policie ČR, střežení objektů důležitých pro obranu státu a další infrastruktury.
„Postoj profesionálních vojáků k Aktivním zálohám je velmi ovlivněn jejich zkušenostmi a rozhledem. Vojáci, kteří na zahraničních misích spolupracovali se záložáky jiných armád, vnímají zálohy jako standardní součást armády. Vyšší důstojníci zase vnímají potřebu vycvičených záloh z pohledu zachování a posílení schopností armády. A samozřejmě, že jsou vojáci, kteří roli Aktivních záloh v rámci Armády ČR zatím nerozumí,“ uvedl Cimburek.
Ten se zároveň domnívá, že s válkou a přípravou na to, aby k ní nedošlo, je třeba se zabývat už v míru. „Když si koupíte nový byt, okamžitě ho zamykáte. Nepřemýšlíte o tom, jaký zámek na dveře vybrat a nezačínáte ho shánět až v okamžiku, kdy vás vykradou,“ přirovnal. Jeho cílem je, aby za čtyři roky jeho funkčního období měla armáda pět tisíc vycvičených aktivních záložáků.
Původní text ZDE.
Cimburek řekl svůj názor také ke zrušení základní povinné vojenské služby. „Diskuse na téma, jestli je čas na změnu, je podle mě čistě akademická. Je to politické rozhodnutí. Poté, jaký poprask se strhl na veřejnosti i v parlamentu před rokem při návrhu ‚jen‘ na povinné odvody, osobně považuji za málo pravděpodobné, že by nějaká politická strana šla do voleb s programem, který by zahrnoval povinnou vojenskou základní službu,“ sdělil Cimburek.
A jaké jsou podle Cimburka motivy pro vstup k aktivním záložákům? „Silný pocit vlastenectví, vztah k armádě, vztah ke konkrétní jednotce, druhu vojska či regionu. Zároveň jsou ochotni podřídit se systému a pravidlům státní organizace,“ řekl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vef