Válka na Blízkém východě. Ropa a plyn. Nejčernější scénář pro svět

08.10.2024 20:35 | Monitoring

Hormuzský průliv. Klíčový průliv mezi Íránem a Ománem, kudy proudí 21 % celosvětové spotřeby ropy. Pokud by tento životně důležitý bod transitu ropy byl válkou mezi Izraelem a Íránem uzavřen, mohla by cena za barel ropy dalece překročit 100 dolarů. „Nejhorší případ by mohl nastat, kdyby Izrael zaútočil na Írán a Írán by podnikl kroky ke zpomalení nebo možnému pokusu zablokovat Hormuzský průliv,“ zaznělo.

Válka na Blízkém východě. Ropa a plyn. Nejčernější scénář pro svět
Foto: Archiv
Popisek: Ropný vrt

Podle amerického Úřadu pro energetické informace činil v roce 2022 tok ropy v Hormuzském průlivu v průměru 21 milionů barelů denně. To je ekvivalent asi 21 % celosvětového obchodu s ropou. Kdyby byla tepna vojenským konfliktem byť i dočasně zablokovaná, velmi citelně by se zvýšila cena ropy. Vedlo by to pravděpodobně také ke zpožďování dodávek.

Energetičtí analytici považují možnou blokádu nebo narušení toku ropy přes Hormuzský průliv za nejčernější scénář, který by vystřelil cenu za barel ropy dalece nad 100 dolarů.

„Nejhorší případ by mohl být, kdyby Izrael zaútočil na Írán a Írán by podnikl kroky ke zpomalení nebo možnému pokusu zablokovat Hormuzský průliv,“ řekl v pondělí CNBC Alan Gelder, energetický analytik Wood Mackenzie.

„To by mělo mnohem dramatičtější účinek, protože právě tam putuje 20 % celosvětového vývozu ropy ze Saúdské Arábie, Kuvajtu a Iráku – a do určité míry ze Spojených arabských emirátů – které jsou držiteli globální volné kapacity,“ řekl Gelder. „Takže trh neurčuje ceny, ale ceny jsou nyní odvislé od potenciálního dopadu konfliktu na íránskou energetickou infrastrukturu,“ odhalil Gelder křehkost světové energetické stability.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Marian Kučera

MUDr. Ivan David, CSc. byl položen dotaz

Jak je to doopravdy s těmi F-35?

Vy tvrdíte, že je bez souhlasu USA použít nemůžeme. O co svá tvrzení opíráte? Protože já četl třeba i článek na Idnes, kde se píše že je to jen nepravdivá fáma - https://www.idnes.cz/zpravy/nato/f-35-letoun-pentagon-armada-obrana-usa-trump-vypnuti-kill-switch.A250321_165847_zpr_nato_inc

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů: 7


Osobnost měsíce

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nejde o Trumpova cla. Skryté a vážné věci.” Americký miliardář promluvil

8:59 „Nejde o Trumpova cla. Skryté a vážné věci.” Americký miliardář promluvil

Trumpova cla, propady trhů a reciproční opatření teď plní novinové titulky. Americký miliardář a inv…