Předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová ve svém projevu kritizovala vládní důchodovou reformu. Na závěr své řeči podala návrh na odročení projednávání bodu. „Podávám návrh podle § 63 Jednacího řádu na odročení bodu Novela zákona o důchodovém pojištění, a to do 30. června 2025. A žádám, paní předsedkyně,“ obrátila se Schillerová na předsedkyni Poslanecké sněmovny Markétu Pekarovou Adamovou, „abyste nechala o návrhu neprodleně hlasovat“.
V § 63 Jednacího řádu stojí, že poslanec může podávat návrhy. A to i návrh na odročení. „Poslanec může v rozpravě podávat k projednávané věci návrhy. Mají se vztahovat k určité věci projednávaného bodu a má z nich být zřejmé, na čem se má Sněmovna usnést. Předsedající může požádat poslance, aby svůj návrh zpřesnil nebo jej předložil písemně,“ stojí v Jednacím řádu. Následuje popis u návrhu na odročení. „Návrhem na odročení navrhuje poslanec, aby projednávaný návrh nebyl rozhodnut ihned, ale aby se o něm jednalo buď v době pozdější, vyjádřené určitým časovým údajem, nebo pod podmínkou, která musí být nejprve splněna, anebo aby jednání bylo odročeno na dobu neurčitou.“
A právě tento návrh vznesla Alena Schillerová, aby se bod o novele zákona o důchodovém pojištění posunul na datum, kdy by ho nynější vláda nestihla a ani nemohla stihnout projednat. Alena Schillerová kalkulovala také se skutečností, že vládní strany byly prořídlé, protože část jejich poslanců nebyla na jednání přítomna.
To se ukázalo hned vzápětí.
Na Alenu Schillerovou reagoval předseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda, jenž její návrh zpochybnil.
„Předsedkyni Schillerovou jsem na to upozorňoval, protože jsem tušil, že nějaký takový trik přijde. Já si myslím, že ten návrh je nehlasovatelný, protože jsme odhlasovali, že pokračujeme v tom jednání o tomto bodě ve středu v 9 hodin ráno. Nejprve bychom museli takové hlasování revokovat, a pokud by k té revokaci došlo, pak samozřejmě můžeme o návrhu paní předsedkyně Schillerové hlasovat. Pokud k té revokaci takového hlasování nedošlo, tak návrh je nehlasovatelný,“ mínil Marek Benda.
Do rétorického souboje se přihlásil předseda poslaneckého klubu SPD Radim Fiala. Ten pro změnu nesouhlasil s Markem Bendou. „Pane kolego Bendo, myslím si, že nemáte pravdu. Kdybychom si odhlasovali před půlrokem, že skočíme z okna, tak se prostě dneska můžeme rozhodnout, že budeme hlasovat o novém usnesení, že z toho okna neskočíme. To znamená, že to, co jsme hlasovali před hodinou, tak dneska můžeme změnit naprosto novým jiným hlasováním a tady ten návrh na to hlasování padl. A já si myslím, paní předsedkyně, že vy podle Jednacího řádu máte povinnost nechat o tomto návrhu neprodleně hlasovat,“ trval na hlasování o návrhu Schillerové Radim Fiala. Jeho řeč byla oceněna potleskem z opozičních lavic.
To už si ale vzala slovo Pekarová Adamová. Ta souhlasila s míněním Bendy, že návrh o odročení je nehlasovatelný. „Já jsem se taktéž radila o tom, jakým způsobem se k tomuto postavit, a opravdu sněmovní legislativa doporučuje revokaci usnesení a následně teprve je možné a vůbec hlasovatelné to, co bylo navrženo paní předsedkyní, to znamená, paní předsedkyně, která se hlásí, tak určitě má možnost to upravit,“ vyzvala Pekarová Adamová Schillerovou k řečnickému pultu, u kterého i tak netrpělivě čekala.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Marian Kučera