Schulz v dnešním rozhovoru s německou rozhlasovou stanicí Deutschlandfunk prohlásil, že EP by se měl nejpozději v lednu zabývat znepokojující situací v Polsku. "To, co se tam děje, má charakter státního převratu a je dramatické," řekl politik, jemuž byla názorově bližší předchozí polská středopravá vláda Občanské platformy (PO) než současný jednobarevný kabinet Práva a spravedlnosti (PiS).
PiS naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů
Szydlová na dnešní tiskové konferenci označila Schulzova slova za nepřijatelná a řekla, že očekává omluvu. "Je špatné, když se šéf europarlamentu takto vyjadřuje o některé členské zemi," prohlásila premiérka, podle níž nejde o první kritickou poznámku Schulze na adresu její vlády.
Konzervativní strana PiS během prvních týdnů po volebním triumfu naráz vyměnila skupinu šéfů tajných služeb a dalších bezpečnostních orgánů, dosadila do vedení státu několik lidí s problematickou minulostí a zrušila říjnovou volbu pětice ústavních soudců, které nahradila novými. Poslední krok označuje opozice i právní experti za neústavní a kritika se ozývá i od vlivných zahraničních médií. PiS tvrdí, že žádná pravidla neporušuje.
Proti Schulzovým slovům se dnes vymezil rovněž polský ministr zahraničí Witold Waszczykowski, podle něhož nemají "faktický základ a proto jsou nezodpovědná". Ministr vyzval polského velvyslance při EU, aby se s předsedou EP kvůli této věci sešel.
Polští konzervativci obrátili po nástupu silně proevropský kurz předchozí vlády a dávají najevo, že budou k Bruselu daleko kritičtější. Zatímco PO například podpořila kvóty pro přerozdělování uprchlíků v rámci EU, PiS by toto rozhodnutí ráda změnila a zvažuje, zda se nepřipojí k žalobě, kterou už kvůli kvótám podalo Slovensko.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: PV