Věc Klause ml. v ČT: Ne! sekl ODSáka poslanec ANO. Nechme promluvit Jiřího Drahoše, vyzvala moderátorka. A ten...

04.04.2019 8:07 | Zprávy

Zpráva, že se ODS nepodařilo získat předsednictví výboru pro vědu, vzdělání, kulturu, mládež a tělovýchovu, oběhla včera snad všechna česká média. Výjimkou nebyla ani Česká televize, která si do Událostí, komentářů pozvala nezvoleného kandidáta Martina Baxu z ODS, Karla Raise z ANO, který Baxu na výboru kritizoval za kumulaci funkcí, a Jiřího Drahoše, předsedu výboru pro vzdělávání, vědu, kulturu, lidská práva a petice v Senátu. Chyběl ovšem současný předseda poslaneckého výboru Václav Klaus mladší. „Já jsem neusiloval o nějakou pozici jen tak, já jsem chtěl pomoci českému školství,“ dušoval se neúspěšný kandidát. Karel Rais odmítal, že by šlo o nějakou koalici proti ODS. A Jiří Drahoš toho příliš neřekl.

Věc Klause ml. v ČT: Ne! sekl ODSáka poslanec ANO. Nechme promluvit Jiřího Drahoše, vyzvala moderátorka. A ten...
Foto: Repro ČT24
Popisek: Martin Baxa a Karel Rais v Událostech komentářích

V úvodním informačním segmentu po volbě Martin Baxa uvedl: „My jsme byli přesvědčeni, že v Poslanecké sněmovně platí dohody. Výsledek dnešní volby ukazuje, že toto neplatí. Já tedy rozhodně nevěřím tomu, že by poslanci hnutí ANO se rozhodovali samostatně. Je zjevné, že to byl nějaký befel.“ Také Václav Klaus se po volbě vyjádřil: „Já chápu, že pan Baxa ke svým asi 20 placeným funkcím primátora Plzně, krajského zastupitele, předsedy podvýboru, dvaceti komisí, hlasuje sám pro sebe na předsedu školského výboru, ale těch dalších 5 hlasů napříč politickým spektrem, které dostal, mě trošku mrzí.“

První slovo patřilo Martinu Baxovi, který znovu zopakoval, že ve školském výboru zvítězilo politikaření nad uzavřenými dohodami a slušností. Moderátorka Daniela Písařovicová se zeptala, zda tedy výměna měla  být automatická. „Já jsem přesvědčen o tom, že takto ty dohody mají platit, mimochodem minulý týden na zasedání Poslanecké sněmovny všichni předsedové poslaneckých klubů ujistili našeho předsedu poslaneckého klubu, že tyto dohody platí, a týden se s týdnem sešel a najednou to neplatí,“ stěžoval si primátor Plzně a dodal, že nevěří, že by se poslanci neoficiální koalice ANO, KSČM a SPD rozhodovali nějak individuálně, ale že šlo o vydařený pokus získat Václava Klause mladšího na svou stranu.

Písařovicová se ho pak zeptala, zda nepřipouští alespoň nějakou váhu argumentu o kumulaci funkcí.  Na to se Baxa obrátil na Karla Raise, který tento argument použil na začátku zasedání, že v řadách poslanců ANO sedí tři hejtmani. A dodal, že kdyby si nebyl jistý, že funkci zvládne, tak by na ni nekandidoval. „Já jsem neusiloval o nějakou pozici jen tak, já jsem chtěl pomoci českému školství,“ dušoval se neúspěšný kandidát.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: kas



Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

14:10 „Oni si myslí, že zbrojením se dají vyhrát volby.“ Klaus o přepisování dějin a Ukrajině

Od Beneše po Ukrajinu. Kniha pod tímto názvem s podtitulem 80 let od konce druhé světové války z per…