V reportáži byly záběry z tábora, na kterých bylo možné vidět podle odhadu převážně náctileté chlapce, jak cvičí se samopaly Kalašnikov. Nejmladšímu účastníkovi tábora je podle reportáže 8 let. Tábor je prý na utajovaném místě na západě Ukrajiny a vede jej mládežnická odnož nacionalistické strany Svoboda. Má za cíl připravit mládež na obranu proti Rusku a také dětem vštípit hodnoty nacionalismu. V reportáži také zaznělo, že na tábory přispívá i stát, nyní částkou v přepočtu 3,5 milionu korun, vzhledem k tomu, že dobrovolníci z této strany sehráli klíčovou roli na východě Ukrajiny. Ale přímé důkazy o nasazení nezletilých na frontě podle ČT nejsou.
ČT dále uvedla, že Ukrajina není v tomto výcviku sama, na obsazeném Krymu také prý probíhá výcvik. Školáci se v něm měli učit, jak zacházet s minami nebo improvizovanými výbušninami. Což probíhá za údajné přítomnosti ruské armády.
K vyjádření si ČT pozvala Oksanu Pelenskou, redaktorku Rádia Svobodná Evropa a Rádia Svoboda. Ta tvrdila, že ví, že na území Doněcké a Luhanské republiky jsou takové tábory, kde mají k dispozici i zbraně s označením Ruské federace. O táborech na Ukrajině uvedla, že jsou to tábory víceméně „skautské“, kde se učí sporty a vojenský výcvik nepatří k cílům táborů. „Hlavní cíl je, aby děti byly zdravé, měly sílu a sportovaly,“ řekla redaktorka Svobodné Evropy. Redaktor ČT se dále ptal, jak moc je rozšířena indoktrinace nacionalismem, extremismem a paramilitarismem. „Víte, já bych se dívala na hlavní příčinu, kde to vše začalo a proč to začalo,“ odbočila Pelenská. Uvedla, že Ukrajina je pátý rok ve válce. „Válku začalo Rusko,“ měla jasno radaktorka a dodala, že záleží na cíli, kterým je většinou obrana územní celistvosti Ukrajiny. A že se najdou tací, kteří to budou nazývat nacionalismem.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: kas