Strana uspořádala přednášku o Open Access, spojenou s diskusí o svobodě informací a doplněnou příspěvkem „o kulturním přínosu informačního aktivisty Aarona Swartze“.
„Před rokem ztratila undergroundová kulturní scéna důležitého představitele. Programátor, hacker a aktivista Aaron Swartz si po dlouhodobé šikaně ze strany americké justice sám sáhl na život," píše se v prohlášení Pirátské strany na serveru ParlemantníchListů.cz.
„Do potíží se soudem se dostal poté, co si zkopíroval díla z archivu JSTOR na Massachusettském technologickém institutu a v souladu se svým přesvědčením o přístupu k informacím se je rozhodl zveřejnit. Po dohodě s MIT tak nakonec neučinil, Institut stáhl žalobu, ale proces se táhl a Swartzovi stále hrozila léta ve vězení a likvidační pokuta. Deprese a nátlak ze strany státního aparátu ho nakonec dohnaly k zoufalému činu sebevraždy," přibližuje prohlášení příbeh a smutný konec života aktivisty.
Aktivisti spolu s akademiky proti monopolům
Podle tuzemské Pirátské strany smrt Aarona Swartze dokázala spojit akademiky a aktivisty, kteří začali vyvíjet koncentrovaný nátlak za změnu legislativy týkající se kopírovacího monopolu ve Spojených státech.
-
Celé prohlášení si můžete přečíst ZDE.
„Aaron Swartz byl člověkem, který upřímně věřil tomu, že informace mají a chtějí být svobodné. I po roce nás velice rmoutí, že tak geniální člověk byl nespravedlivým a absurdním soudem dohnán k sebevraždě. Piráti chtějí pokračovat v duchu Aarona Swartze a přispět k tomu, aby vědění nebylo zpeněžitelným produktem, nýbrž aby se stalo společným bohatstvím lidstva,“ říká Adam Skořepa, vedoucí mediálního odboru strany.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma