Scaparrotti se v Praze zúčastnil konference náčelníků generálních štábů a vrchních praporčíků a ve čtvrtek odpoledne se setkal s premiérem Andrejem Babišem (ANO) či ministrem obrany Lubomírem Metnarem (za ANO). „Musím říci, že jsem velice potěšen tím, jak robustní má Česká republika plány pro modernizaci. Konvenují také plánům NATO a vyhovují bilaterální spolupráci mezi ČR a USA,“ uvedl Scaparroti.
Opata nepochybuje o tom, že závazek dosáhnout dvouprocentního podílu výdajů na obranu na HDP Česko v roce 2024 splní. „Rozhodnutí vlády a Parlamentu ČR, včetně politické podpory průřezově všemi politickými stranami bylo jasně deklarováno do roku 2024, bylo to deklarováno i zahraničním partnerům,“ uvedl Opata.
Použít všechny peníze nebude pro armádu podle něj ani v roce 2024 problém. „Bude to proces dlouhodobý, v současnosti se soustředíme na hlavní nedostatky, které má armáda zejména na úrovni pozemních sil,“ dodal. Připomněl, že v té době už bude rozpracována řada projektů, které se budou splácet.
Babiš na Twitteru uvedl, že Scaparrotti při jejich čtvrtečním setkání ocenil akceschopnost české armády. „A dobře mířené investice do její modernizace. Řešili jsme i Sýrii. Musí se zapojit Rada bezpečnosti OSN, stejně jako USA a EU by tu měla hrát větší roli,“ napsal Babiš.
Ve čtvrtek a dnes byl Scaparrotti v Praze u příležitosti konference náčelníků generálních štábů a vrchních praporčíků ČR, Bulharska, Chorvatska, Maďarska, Polska, Rumunska, Slovenska a Slovinska a velitelů Národních gard amerických států Texas, Nebraska, Illinois, Ohio, Alabama, Indiana, Minnesota, Colorado, Tennessee. Scaparrotti konferenci ocenil, diskuse se podle něj týkala komplexně evropského bezpečnostního prostředí. „Na Evropu stále dopadají transregionální hrozby a agresivní kroky Ruska na Ukrajině, a proto nám takováto setkání umožňují společně pracovat a vytvářet strategie pro posilování regionální bezpečnosti,“ uvedl Scaparrotti.
Účastníci konference podle Opaty potvrdili, že spolupráci budou v mnoha směrech dál rozvíjet. „Čelíme společným hrozbám. Nejúčinnější formou spolupráce a společné aktivity je společná příprava. Pochopitelně byla směřována i do výcviku, společných cvičení,“ uvedl.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: čtk