Velké varování komunistům. Účast na vládě pro ně může být hřebíkem do rakve, předpovídá historik

05.01.2019 11:28 | Zprávy

Historik Michal Macháček se v Lidových novinách rozhovořil o tom, že si stále neseme s sebou normalizaci. Myšlení implantované érou komunismu dle jeho slov přežívá i 30 let po jeho pádu.

Velké varování komunistům. Účast na vládě pro ně může být hřebíkem do rakve, předpovídá historik
Foto: Hans Štembera
Popisek: Staronový předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip

„Demokracie pochopitelně není samozřejmost, musí pro ni rovněž být předpoklady, navíc v dnešní době se bohužel stává jako pojem až inflační. Pro stabilitu každého systému je kontinuita důležitá kvůli jeho hlubšímu zakořenění. Otázka samozřejmě je, jak jsou pravidla nastavena a zda také probíhá dostatečná sebereflexe,“ poukázal úvodem na demokracii Macháček. 

Od listopadu 1989 se podle něj společnost proměnila velmi znatelně. „Roli budou čím dále více hrát otázky vyvolávané sociální nerovností, ekologickými problémy a technologickou revolucí. Půjde o dalekosáhlé změny, které už probíhají a budou se týkat i pojetí demokracie. Na fungování společnosti mají vliv její sociální návyky a generační zkušenost, paměť. A to se s příchodem nových technologií a generací mění,“ dodal. 

Své pak řekl i k jednáním, která vynesla prvního českého prezidenta Václava Havla na Hrad. „Máme doklady, že na začátku roku 1989 Pavel Tigrid, jeden z nejvýznamnějších představitelů československého exilu, navíc s úzkými kontakty na americké tajné služby, vydal ve svém časopise Svědectví článek na podporu prezidentské kandidatury Havla, kterého i jinak propagoval,“ popisoval Macháček, jak se Tigrid snažil převzít iniciativu a dokonce nechal vyrobit odznáčky s nápisy Havel for President, které následně distribuoval. 

A jak si podle Macháčka zařídily komunistické elity život po převratu? Uvedl, že to bylo velice individuální. Například Marián Čalfa se stal federálním premiérem. „Pak jsou osobnosti, které měly velké ambice a velice rychle spadly a zažily deziluzi. To je například Miroslav Štěpán, který skončil ve vězení. Někteří spáchali sebevraždu. Jiní se stáhli do ústraní,“ poukázal Macháček. 

Závěrem pak poznamenal, že když je někde revoluce, neplatí, že se zároveň odehrává i revoluce v hlavách. „Vzorce chování přetrvávají. Do určité míry si společnost normalizaci s sebou stále nese,“ uvedl Macháček s tím, že paradoxně je však možné, že účast na současné vládě bude pro komunisty hřebíkem do rakve strany. „Protože voličům musíte nabízet nějakou alternativu a vizi. A komunisté doposavad těžili z toho, že jsou protestní strana, která se vymezuje vůči systému. Ale teď se vlastně naplno stala jeho součástí, navíc značně viditelnou a podporující vládu oligarchy,“ uzavřel.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

platy

Podepsal byste se pod slib Fialy, že za pár let budeme mít platy jako v Německu nebo Rakousku? Není to spíš jen čirý populismus pokud ne přímo lež? Protože třeba teď jste už nějaký rok u moci a máte dojem, že naše životní úroveň nebo reálné mzdy rostou? Já mám totiž spíš opačný pocit a rozhodně nejs...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Covid vznikl v Americe. Trumpův muž hodil vidle do „oslav“ výročí 5 let

16:00 Covid vznikl v Americe. Trumpův muž hodil vidle do „oslav“ výročí 5 let

Od začátku epidemie covidu-19 je to již 5 let. S odstupem času se mnohem více diskutuje o teorii, že…