V květnu, konkrétně 16. 5., to bylo třicet let, co je starostou Kravař na Českolipsku Vít Vomáčka. Nebylo proto až tak velkým překvapením, když v tomto měsíci oznámil, že bude kandidovat do sněmovních voleb. Jako důvod uvedl například znechucení současným politickým marasmem, ale také že mu koalice Spolu, respektive ODS, za kterou byl jako nestraník nominován, nic nepřikazuje a do ničeho nemluví. „Nechává mi osobní svobodu, na kterou si opravdu nenechám sáhnout,“ uvedl.
O pár měsíců později už osobitý starosta slavil a ze třetího místa kandidátky Spolu v Libereckém kraji se díky preferenčním hlasům (Spolu získalo v kraji dva mandáty) dostal do Sněmovny. Jak komentuje svůj i celkový výsledek voleb? „Já jsem celou kampaň nekoukal nalevo napravo a jel jsem si to své. O nikoho jsem se neotíral, ani jsem vpodstatě neakceptoval ta témata. Spíš jsem se chtěl představit jako člověk, jako starosta, který vyznává určité hodnoty,“ prozradil ParlamentnímListům.cz a poděkoval všem, kteří ho volili. Čemu se chce ve Sněmovně věnovat? „Vidím dvě věci. Vždycky jsem chtěl, aby samospráva – ať je to zastupitelstvo nebo rada – měla určitou důvěryhodnost a přirozenou autoritu mezi lidmi. To znamená, že i v Poslanecké sněmovně bych chtěl, aby to tam mělo úroveň a měla přirozenou autoritu u lidí, a napravil se ten dnešní pohled na ni. Je to možná idealismus, ale nepatří tam vulgarismus, trhání mikrofonů, urážení a podobně,“ vysvětlil. Tou druhou věcí je problematika samosprávy, jako jsou kraje, obce, města. „Jsem přesvědčen, že by měly dostat podstatně víc svobody do svého rozhodování, než mají dnes. Jsou mnohdy používané a je s nimi jednáno jako s fickami tohoto státu. V této oblasti mám zkušenosti největší a jsem schopen své názory a zkušenosti přinést do jednání, do pohledu na samosprávy,“ objasnil.
I přes své dlouhé starostování kandidoval do Sněmovny letos poprvé. Loni si vyzkoušel horní patra politiky tím, že kandidoval do Senátu, skončil těsně druhý. „Nyní jsem dostal nabídku kandidovat do Sněmovny. Řekl jsem si, není na co čekat, je mi jednašedesát let, tak proč to nezkusit. Teď jsem velmi potěšen, je to samozřejmě jakýsi pomyslný vrchol politické kariéry po třiceti letech starostování se dostat do Sněmovny,“ řekl nový poslanec. Čím to, že nekandidoval už dříve? „Dříve jsem o to moc nestál, chtěl jsem si matlat svoje Kravaře, je to moje srdcovka. Když něco děláte třicet let, tak k tomu samozřejmě máte vztah,“ vysvětlil.
Čím rychleji se pověří Fiala, tím je to lepší
Jak se podle něj bude vyvíjet vyjednávání o nové vládě? „Jsem prostý venkovan, starosta z malé vesnice. Myslím si proto, že je to naprosto jasné. Pokud koalice Spolu a Piráti a Starostové řekli, že chtějí, aby premiérem byl Fiala, tak nejsou jiné možnosti. Měl by se respektovat výsledek voleb a těch 108 hlasů, co tam je. Já osobně bych na nic nečekal, všechno ostatní bude jen prodlužování. Čím rychleji se pověří Fiala, tím je to lepší,“ konstatoval. V předpokládané nové vládě dvou koalic bude pět politických uskupení. Což je větší než malé množství. Bude jim to fungovat? Nebudou se hádat? „Budu držet palce, aby ne, abychom byli stále na té vlně, že se chceme spolu domluvit, a že chceme změnu. Samozřejmě je to jako v životě. Když máte u stolu pět partnerů, tak je to složitější, než když tam sedíte ve dvou. To je jasné. Nemá cenu říkat, že to je procházka růžovým sadem a že všude jsou rozkvetlé louky. Bude to otázka politické kultury, vyjednávání a přiznání si svého podílu na tom, že to takto dopadlo,“ ozřejmil Vít Vomáčka.
První neshody by mohly nastat při rozdělování vládních ministerstvev. Například Piráti, kteří mají jen čtyři poslance, prý aspirují na dvě ministerstva. Je to reálné? „Žijme v reálu, s tím, co jsme přinesli do toho výsledku. Jestli mají čtyři poslance, výsledek je 108 a chtějí dvě místa, tak je to velmi zvláštní pohled na logiku věci. Myslím, že toto vyjednávání ukáže politickou kulturu a jak žijí lidi v reálu, jaké budou jejich požadavky. Poučme se z minulosti a nedělejme chyby, které se neustále opakují,“ upozornil.
Jak je to s připravovaným Zeleným údělem, mohl by on mít potenciál nějakých třenic, nebo se na skeptickém pohledu na něj většinově česká politická scéna shodne? „Myslím, že to byla otázka populismu ze všech stran. Hrálo se na strunu zavděčit se, nevyhrocovat témata. Předseda Fiala myslím řekl, že Green Deal je realita. Na vesnici se říká něco o močení proti větru. Vycházejme z možného. Jestli dnes Škodovka ruší výrobu klasických aut, tak asi nemá cenu vykřikovat, že v České republice budeme vždycky vyrábět auta se spalovacími motory. To tak asi nebude,“ domníval se.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Oldřich Szaban