Podle Bradáčové musí mít malý stát jako Česká republika co nejpřísnější mechanismy proti nelegitimnímu klientelismu a lobbingu. „Protože právě malé území a počet obyvatel, které generují relativně malou skupinu elit a s nimi spojené úředníky rotující mezi ministerstvy, dávají ideální prostor pro vznik těchto vztahů,“ míní žalobkyně.
Oficiální veřejná moc není proti lobbistickým snahám imunní
Bradáčová nedokázala odhadnout, kolik může být v Česku lobbistů. „To, co je podstatné pro mě a z čeho musím být znepokojená, je skutečnost, že se ukázalo, že oficiální veřejná moc nemá proti takovým snahám pojistku, není imunní, spíše naopak,“ upozornila. Některé instituce nebo jejich představitelé začali tento styl považovat za legitimní.
Zemí, která se rozhodla lobbing tvrdě korigovat, jsou Spojené státy. „Infikace veřejné sféry tam již před lety začala přerůstat únosnou mez,“ vysvětlila Bradáčová.
Přesto Bradáčová na lobbingu jako takovém nespatřuje nic špatného. Musí se ale vykonávat podle pravidel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vfe