Veřejnoprávní otesánek, jakého svět neviděl. Německo v úžasu zírá, jak to ředitelka televize roztočila

18.08.2022 19:47 | Kauza

Německo řeší obrovský skandál veřejnoprávní televize, ve kterém létají koncesionářské miliardy a blízké vazby mezi lidmi, kteří se teoreticky mají kontrolovat. ARD byla považována za etalon veřejnoprávního vysílání, teď je její důvěra mezi lidmi naprosto v troskách.

Veřejnoprávní otesánek, jakého svět neviděl. Německo v úžasu zírá, jak to ředitelka televize roztočila
Foto: Vít Hassan
Popisek: Demonstrace, která byla spojena s pietním aktem za oběti útoku v Petrohradě před ruskou ambasádou v Berlíně

Patricie Schlesingerová byla ještě nedávno obdivovanou strážkyní veřejnoprávnosti. Hvězda pořadu Panorama, zahraniční zpravodajka. Teď potupně vyklízí kancelář ředitelky a média ji přirovnávají k orientálně rozmařilé rodině rumunského prezidenta Ceaucesca.

Skandál začal v červnu, když magazín Business Insider poprvé napsal o obchodních aktivitách Schlesingerové a jejího manžela Gerharda Spörla. Jedním z manželových obchodních partnerů měl přitom být předseda představenstva televize, jehož úkolem přitom bylo kontrolovat její hospodaření. Příliš nepřekvapilo, že tuto funkci vykonával velmi laxně a spíš formálně. O dění v centrále televize se teď zajímají orgány činné v trestním řízení.

Nyní Němci dnes a denně dostávají nové informace o čachrech s předraženými pořady nebo zakázkách prodražených na trojnásobek původní ceny- třeba modernizace jednoho regionálního studia za čtvrt milionu euro.

Ředitelka Schlesingerová tomu ale podle všeho naprosto kralovala. Luxusní renovace ředitelského patra v televizi za 1,4 milionu euro, hned dva řidiči služebního vozidla vybaveného masážní sedačkou na míru. Pak se objevilo množství podivných smluv na konzultantské služby a mnohé další věci.

Kromě ní skončili už dva vysocí manažeři televize. V posledních dnech v Německu stejně jako v Česku probíhá handrkování o odtajnění manažerských smluv. Odvolaná ředitelka měla brát 303 000 euro ročně- bez bonusů. Na ty mimochodem paní Schlesingerová zavedla zcela nový systém. V jejím případě se měly pohybovat ve statisících euro.

Nyní několik týdnů ignorovala pozvánky k jednání na poslanecký výbor. V pondělí se po návratu z dovolené objevila na tiskové konferenci, kde své přešlapy spíše bagatelizovala. „Přehlédla jsem pár věcí a je mi to líto,“ uvedla jednašedesátiletá Schlesingerová, která v televizi působila přes třicet let.

Tiskovka ale přinesla i bizarní momenty, třeba když trvala na tom, že proplacení 1150 euro za večeři s berlínskou policejní prezidentkou Barbarou Slowikovou bylo v pořádku, protože u večeře projednávaly pracovní záležitosti (bulvární Bild přinesl podrobnosti o počtu pozvaných hostů, čtyřchodovém menu a značkách konzumovaného vína).

Následně jí byla vypovězena smlouva a teď podle všeho probíhá dohadování o odstupném, na jehož vyplacení paní Schlesingerová trvá.

Do toho všeho veřejnoprávní televize pláče nad nízkou úrovní koncesionářských poplatků a žádá jejich urychlené zvýšení. Takže se lidé začínají ptát.

Kritika se přenesla i k obsahu vysílání. ARD, dlouhodobě považovaná za zlatý standard televizního zpravodajství, ke kterému mnozí v Evropě vzhlíželi, se potýká s fatálním propadem důvěryhodnosti. Jak připomněla MF DNES, celkem 84 procent Němců již v průzkumu vyjádřilo svou neochotu dále platit koncesionářské poplatky. Od roku 2016 tento podíl narostl skoro o 20 procent.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

20:17 Sliby chyby. Unijní miliardy po povodních nedorazí. A takto to vypadá s pomocí vlády

REPORTÁŽ „Chtělo by to změnu legislativy, ať stát může pomáhat postiženým městům a obcím rychleji ne…