Veterán z Afghánistánu: O žádné vyhrané válce se nedá mluvit

12.08.2021 22:03 | Rozhovor

V Afghánistánu mělo dojít k uzavření dohody mezi vládou a Tálibánem, jinak nelze o vyhrané válce mluvit, zmínil v pořadu Interview ČT24 bezpečnostní expert a bývalý velitel operační skupiny SOG v Afghánistánu Lumír Němec. V zemi se dle něj podařilo úspěšně splnit pouze část působení s cílem zničit Al-Káidu a dopadnout Usámu bin Ládina. Kromě aktuální situace se vyjádřil i k pomoci tlumočníkům v Afghánistánu. „V okamžiku, kdy Tálibán dobude Kábul, je to pro ně rozsudek smrti,“ apeluje s tím, že to již je otázka jednotek měsíců. Pokud naše spolupracovníky nezachráníme, půjde dle Němce o zradu.

Veterán z Afghánistánu: O žádné vyhrané válce se nedá mluvit
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Němec, který působil i v Kosovu u speciálních jednotek, hodnotí, že střety v Afghánistánu byly na rozdíl od jeho předešlých zkušeností nesrovnatelné. Zkušenost z bitevního pole pak mohl využít i v rámci výcvikových aktivit, jednou z nich je i výcvik kurdských jednotek v Sýrii bojujících proti Islámskému státu.
 
Upozorňuje na situaci, s níž se musí potýkat vojáci po návratu do civilu – i on sám jakožto absolvent vysoké školy ovládající angličtinu a ruštinu prý nemohl najít po předložení životopisu uplatnění. Glosoval, že mnozí vojáci to mají ještě horší: „Zeptají se vás: ‚Co umíte?‘ ‚Tak střílím, skáču s padákem, umím řídit…‘“ Němec se nakonec rozhodl založit si bezpečnostní firmu. Sociální začlenění vojáků do společnosti dle něj nefunguje.  

A jak hodnotí působení spojeneckých sil v Afghánistánu? Míní, že cíl dopadnout Usámu bin Ládina a zničit Al-Káidu se podařil. Druhý cíl, jenž měl spočívat ve zničení Tálibánu a zamezení tomu, že by se Afghánistán stal zemí, ze které jsou podnikány teroristické útoky, dle něj zdařilý už nebyl. „V Afghánistánu selhaly politické špičky – jak afghánské, tak i evropské a celosvětové. Válku nevyhrajete tím, že dobijete hlavní město…“ řekl s tím, že po dobytí hlavního města se válka dá vyhrát, pokud dojde k uzavření nějaké dohody, k té však v případě Afghánistánu mezi vládou a Tálibánem nikdy nedošlo.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

smlouva s Vatikánem

Mohu se zeptat, k čemu nám taková smlouva je dobrá a k čemu nás zavazuje? Oč v ní jde? A je pravda, že představitelé církve nebudou smět nebo muset nahlašovat třeba zločiny, když jim je někdo svěří jako zpovědní tajemství? A myslí třeba smlouva i nějak to, že duchovní často sami páchají trestnou čin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Tlačte na inzerenty, na internetu je mnoho špatného.“ Neziskovka z USA dala novinářům z ČR školení bezpečnosti

4:44 „Tlačte na inzerenty, na internetu je mnoho špatného.“ Neziskovka z USA dala novinářům z ČR školení bezpečnosti

Asi jste o ní ještě nikdy neslyšeli. Sídlí v opuštěném a zanedbaném domě v malém kalifornském městě,…