Veterán z Afghánistánu: O žádné vyhrané válce se nedá mluvit

12.08.2021 22:03 | Rozhovor

V Afghánistánu mělo dojít k uzavření dohody mezi vládou a Tálibánem, jinak nelze o vyhrané válce mluvit, zmínil v pořadu Interview ČT24 bezpečnostní expert a bývalý velitel operační skupiny SOG v Afghánistánu Lumír Němec. V zemi se dle něj podařilo úspěšně splnit pouze část působení s cílem zničit Al-Káidu a dopadnout Usámu bin Ládina. Kromě aktuální situace se vyjádřil i k pomoci tlumočníkům v Afghánistánu. „V okamžiku, kdy Tálibán dobude Kábul, je to pro ně rozsudek smrti,“ apeluje s tím, že to již je otázka jednotek měsíců. Pokud naše spolupracovníky nezachráníme, půjde dle Němce o zradu.

Veterán z Afghánistánu: O žádné vyhrané válce se nedá mluvit
Foto: AČR
Popisek: Vojenská vozidla v Afghánistánu

Němec, který působil i v Kosovu u speciálních jednotek, hodnotí, že střety v Afghánistánu byly na rozdíl od jeho předešlých zkušeností nesrovnatelné. Zkušenost z bitevního pole pak mohl využít i v rámci výcvikových aktivit, jednou z nich je i výcvik kurdských jednotek v Sýrii bojujících proti Islámskému státu.
 
Upozorňuje na situaci, s níž se musí potýkat vojáci po návratu do civilu – i on sám jakožto absolvent vysoké školy ovládající angličtinu a ruštinu prý nemohl najít po předložení životopisu uplatnění. Glosoval, že mnozí vojáci to mají ještě horší: „Zeptají se vás: ‚Co umíte?‘ ‚Tak střílím, skáču s padákem, umím řídit…‘“ Němec se nakonec rozhodl založit si bezpečnostní firmu. Sociální začlenění vojáků do společnosti dle něj nefunguje.  

A jak hodnotí působení spojeneckých sil v Afghánistánu? Míní, že cíl dopadnout Usámu bin Ládina a zničit Al-Káidu se podařil. Druhý cíl, jenž měl spočívat ve zničení Tálibánu a zamezení tomu, že by se Afghánistán stal zemí, ze které jsou podnikány teroristické útoky, dle něj zdařilý už nebyl. „V Afghánistánu selhaly politické špičky – jak afghánské, tak i evropské a celosvětové. Válku nevyhrajete tím, že dobijete hlavní město…“ řekl s tím, že po dobytí hlavního města se válka dá vyhrát, pokud dojde k uzavření nějaké dohody, k té však v případě Afghánistánu mezi vládou a Tálibánem nikdy nedošlo.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: rak

Ing. Marian Jurečka byl položen dotaz

Co přesně myslíte tou veřejnou službou?

Když budu déle jak půl roku bez práce, tvrdíte, že pak lidé budou muset nastoupit veřejnou službu. Nemyslíte, že to ale pro řadu nich může být nedůstojné, a že třeba řada z nich za to, že si nemůže najít práci ani nemůže? Netvrdím, že všichni, ale ono najít si slušnou práci není tak snadné a úřady p...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

20:25 Dubajské jahody? 220 korun za kelímek? Takto reagovala česká rodina s dětmi

Zelené pivo za 60 korun, pomlázka i za několik stovek, grilovací klobása XL za 130 a také dubajské j…