Zavedení šaríi, která je ovšem souborem mnoha pravidel týkajících se běžného života, nejen trestního práva, si ve více než dvaceti zemích přeje nadpoloviční většina obyvatel. Nejvíce naklonění jsou této změně především obyvatelé Afghánistánu, Iráku, kde pro zavedení hlasovalo více než 90 % lidí. V těsném závěsu je dále Palestina, Malajsie, Niger, Pákistán nebo Maroko, kde se počet kladných odpovědí pohyboval okolo 80 a více procent.
Celý text je ZDE
Jedinými státy, které udržují šaríu jako jediný pramen práva, včetně náboženské policie, kontrolující dodržování zásad daných tímto systémem, jsou Saúdská Arábie a Írán.
Největší islámské země jako Indonésie, Bangladéš nebo Pákistán mají pak nenáboženskou ústavu a právní systém pouze s některými pozůstatky šaríi v rodinném právu.
Naopak v zemích jako Turecko, kde je ústava oficiálně sekularizovaná, a nebo ve státech bývalého sovětského bloku obyvatelé odpovídali spíš opačně. Například v Ázerbájdžánu by si zavedení práva šaría přálo jen 8 procent, v Turecku 12 procent a v Bosně 15 procent obyvatel.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: vam