Podle Tomáše Lichovníka je nejobtížnější rozhodnutí právě samotné vzetí do vazby. Důkazní situace je prý teprve na počátku a při tom má být obviněný člověk zbaven svobody, rozhodnutí proto bývá velice pečlivě odůvodněno. Lenka Bradáčová tvrdí, že může o nadužívání vazby hovořit jen ten, kdo nezná skutečná čísla, a nález Ústavního soudu není překvapivý z hlediska argumentace. Jak uvedla, potíž tkví v podstatě zákonů z 60. let, na něž byly naroubovány novější a anglosaské zvyklosti. „Procesní pravidla protahují soudní řízení, případně i délku vazby,“ uvedla. Spolu s Lichovníkem to řekli ve vysílání České televize v moderovaném pořadu Otázky Václava Moravce.
Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník ji doplnil: "My voláme dlouhou dobu, že do justice je nutno více investovat, protože rychlá a spravedlivá justice stojí něco více. Musí být zachována kvalita rozhodování," zdůraznil. Z toho plyne jeho požadavek po zvýšení počtu lidí v justici. Kauza, jež se dotýká konkrétní osoby, bude posuzována přednostně z hlediska spravedlnosti před hlediskem rychlosti.
Podle Lenky Bradáčové je nutno odlišovat způsob výkonu vazby – úzce napojený na finanční prostředky – délka vazby a trestního řízení je prý druhá věc. "Jsme v průměru zemí Evropské unie. Procesní pravidla jsou v České republice složitá a jejich komplikovanost tak umožňuje neustálé využívání opravných prostředků,“ dodala s tím, že si myslí, že je možno je zjednodušit především pro fázi vlastního soudního řízení.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: jma