Doprovází jej devítičlenná podnikatelská delegace, která bude jednat o možnostech obchodní spolupráce s americkými firmami, a také zástupci českého vysokého školství a výzkumu. „Velký potenciál vidíme v některých specifických projektech, například je tu už vynikající spolupráce na vývoji jaderných reaktorů čtvrté generace. Ale chceme spolupracovat i s technickými univerzitami a samozřejmě i s průmyslem na robotice, kosmickém a leteckém výzkumu,“ řekl ČTK Bělobrádek.
Připomněl, že Florida je čtvrtou nejvýkonnější ekonomikou Spojených států a devatenáctou na světě. Tato cesta, která potrvá do čtvrtka, navazuje na loňskou návštěvu floridského ministra pro obchod Billa Johnsona v Praze.
„Shodli jsme se tehdy, že čísla výměny a spolupráce mezi Českem a Floridou nejsou uspokojivá a potenciál je bezpochyby veliký. Proto jsme nyní vzali i podnikatelskou misi, tady perspektivu vidíme obzvláště v oborech s vysokou přidanou hodnotou,“ uvedl Bělobrádek. Cesty se účastní zástupci firem zaměřených na přesné strojírenství, letecký průmysl, informační technologie, investiční projekty i kybernetickou bezpečnost.
S rozvojem firem podle Bělobrádka souvisejí i výzkum a inovace, proto jsou součástí delegace i předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš a rektor Masarykovy univerzity Brno Mikuláš Bek. „Vzdělání, výzkum a průmysl jsou pro nás tři body, které drží a měly by i v budoucnu držet prosperitu České republiky,“ zdůraznil. Delegace navštíví také tři floridské univerzity. Podle Bělobrádka ČR může nabídnout řadu oborů, v nichž český výzkum vyniká, například nanotechnologie, biotechnologie a vodohospodářství.
V květnu Bělobrádek plánuje navštívit západní pobřeží Spojených států, konkrétně technologické a vědecké centrum Silikon Valley u San Franciska a některé firmy podnikající v digitálním průmyslu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: mp