Předseda dolní komory českého parlamentu letošní novoroční projev započal symbolickým gestem – sundal si roušku jako vyjádření naděje, že se nám v novém roce podaří epidemii porazit.
Uplynulý rok podle jeho slov ukázal, jaký jsme národ, jaký jsme stát a jaký je každý z nás. „Dali jsme ze sebe více toho lepšího, pocítili jsme ale silně i to zlé a špatné,“ doplnil.
Zmínil lidi, kteří mohli žít nebýt epidemie, a jejich pozůstalé, jimž vyjádřil upřímnou soustrast. „Přes 11 tisíc zemřelých, to je jako kdyby zmizelo jedno celé okresní město. Myslím na vás všechny, na vaši ztrátu a vyslovuji vám soustrast. Myslím na všechny ty, kteří podlehli nemoci a chci jim věnovat tichou vzpomínku,“ doplnil.
Těchto velkých ztrát by si podle jeho slov měli být vědomi především i ti, kteří zpochybňují vakcinaci. „Vakcína pro některé přichází příliš pozdě, je to velmi smutná představa. Myslete na to, ti, kteří vakcinaci zpochybňujete, šíříte nepravdivé informace nebo jim nekriticky věříte,“ pokračoval předseda Poslanecké sněmovny.
V návaznosti na tato slova vyzval národ, aby se lidé nechali naočkovat. „Dejte se naočkovat, chraňte sebe i své okolí. Nic není důležitější, než přežit, vše ostatní jde napravit,“ apeloval na spoluobčany.
Jako další nejhorší věc, kterou s sebou covid přinesl, zmínil prohloubení rozdělení české společnosti. „Epidemie otevřela novou štěpící linii, ale zejména zdůraznila a obnažila ty staré, které už v našem národě dřímaly nebo se projevovaly dříve,“ uvedl.
Řada lidí si v časech epidemie hledala záminku, jak útočit na ty, které nemají rádi. „Někdo útočil na vládu, někdo na opozici, někdo na obyvatele metropole, někdo na regiony, někdo na politiky, někdo na novináře, někdo na konzervativce a liberály, soused na souseda, staří a mladí na sebe navzájem,“ poukázal.
Přiznal, že nečekal, že společnost bude rozhádanější a rozdělenější, než když do roku 2020 vstupovala; doufal, že nás společný nepřítel spojí. „Nečekal jsem to, vnímal jsem, že jsme s virem ve válce, že je to společný nepřítel, co nás všechny stmelí. Stal se často opak, to mě zaráží a vypovídá to o stavu naší společnosti. „Ukázalo se, jaký vliv na nás mají sociální sítě a online covidové zpravodajství. Jak podléháme a ztrácíme se v ohromném návalu strach budících informací,“ doplnil Vondráček.
Vyzval lidi, aby odolali tlaku a nepřispívali k této nesnášenlivosti. „Rozumím, že lidé jsou pod velkým stresem a mají obavy z epidemie a z budoucnosti. Prosím vás, zkuste odolávat tlaku a nepřispívat k další nesnášenlivosti. Prosím za všechny ty, kteří v průběhu epidemie ukázali statečnost, obětavost, nasazení pro druhé, ať už plnili pracovní povinnosti, pomáhali dobrovolně či udělali něco, co nemuseli. Nekažme jim to,“ dodal s tím, že všem těmto lidem velmi děkuje.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: nab