Visegrádská čtyřka se jasně vyjádřila k uprchlíkům. A nejen to

17.12.2015 20:58 | Zprávy

Visegrádská skupina vydala společné prohlášení k uprchlické krizi, ale také k požadavkům Velké Británie na reformu EU.

Visegrádská čtyřka se jasně vyjádřila k uprchlíkům. A nejen to
Foto: ČT
Popisek: Vlajky zemí Visegrádské čtyřky a EU

Česko, Slovensko, Polsko a Maďarsko zopakovaly, že ve věci uprchlické krize je třeba na prvním místě chránit vnější hranici EU. Dokud to nebude zařízeno, jakákoli další opatření pozbývají smysl.

„Země Visegrádské skupiny proto podporují významný impulz, který v tomto ohledu poskytují závěry Evropské rady. Připojujeme se k těm, kteří očekávají, že budou neprodleně zřízeny a plně zprovozněny všechny plánované hotspoty ve členských státech v přední linii. Jen tak lze zajistit náležitou registraci a odebrání otisků prstů všech přicházejících migrantů. Má-li být tento systém z hlediska reakce na aktuální výzvu funkční, musejí hotspoty disponovat i detenční kapacitou. V tomto ohledu znovu opakujeme, že jakákoli další opatření mohou být diskutována až poté, co Evropská unie obnoví kontrolu nad vnější hranicí, zastaví příliv nelegálních migrantů a důkladně vyhodnotí doposud přijatá opatření,“ stojí ve společném prohlášení premiérů V4.

Celé prohlášení zde.

Předsedové vlád jsou zároveň nakloněni sdílení informací v rámci EU, aby bylo možné předcházet teoreticky hrozícím teroristickým útokům. S tím souvisí i transparentní kontrola držení střelných zbraní v EU, ale vše až po důkladné debatě expertů.

Kromě toho by se EU měla obšírněji věnovat také energetické politice a sladit ji se zahraničními zájmy EU.

Hostem premiérů byl také nejmocnější muž Velké Británie, předseda vlády David Cameron, který kolegům představil britskou vizi o reformách EU. Středoevropští politici konstatují, že přijmou jakoukoli reformu, jež celé společenství posune kupředu. V žádném případě prý ale země střední Evropy nepřistoupí na omezování volného pohybu osob. Jde o jeden ze základních pilířů EU, který V4 odmítá zbořit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

13:45 Ukrajina má být neutrální jako Finsko. Co Němci nepřiznávají, ale mluví o tom

Ukrajina do NATO. Scénář hodně zmiňovaný, ale podle politiků momentálně nereálný. Dle politického re…